از دستمال توالت استفاده کنیم یا نه ؟ | بیماری

: از دستمال توالت استفاده کنیم یا نه ؟

دستمال توالت

شاید شمام بارها شنیدین که واسه پیشگیری از دچار شدن به عفونتای قارچی در ناحیه تناسلی، باید خودتون رو پس از رفتن به دستشویی، خوب خشک کنین تا محیط گرم و مرطوبی واسه رشد قارچا در این ناحیه به وجود نیاد.

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست، پیشنهادا و هشدارهایی در این مورد داره:

دلیل پیشنهاد شما واسه نبود به کار گیری دستمال کاغذی به خاطر خشک کردن ناحیه تناسلی چیه؟

ناحیه تناسلی، جزو حساسترین مناطق پوستیه که می تونه سریع و شدت با هرنوع محرک خارجی مانند دستمال کاغذی، تحریک شه. بدیش اینه خیلی از خانوما به صورت وسواس گونه ای عادت به خشک کردن ناحیه تناسلی خود بعد از رفتن به دستشویی دارن که این موضوع می تونه مشکلات پوستی مختلفی رو در این قسمت حساس از بدن براشون بسازه.

مثلا چه مشکلاتی؟

مهم ترین مشکل اینه که مواد و ترکیبایی موجود در دستمالای کاغذی، جزو مواد آلرژن هستن. این حساسیت زا بودن در اثر به کار گیری عطرهای جور واجور در دستمالای کاغذی، شدید شدن هم می شه. افراد گرفتار به آلرژیای پوستی با به کار گیری دستمال کاغذی واسه خشک کردن خود با شدید شدن مریضی و خیلی بد تر شدن شرایط پوستیشان در ناحیه تناسلی مواجه می شن. در واقع اینجور آدمایی به اگزمای تماسی آلرژیک به دلیل تماس با دستمال کاغذی و حساسیت به مواد داخل اون گرفتار هستن. این خانوما در دوره هایی به دلیل شدید شدن آلرژیشان با شکایت از سوزش، خارش، قرمزی، خشکی و التهاب در ناحیه تناسلی به دکتر مراجعه می کنن و نمی دونن که درمان مشکل اونا خیلی راحت و با حذف ماده آلرژن که همون دستمال کاغذی باشه، اتفاق می افته.

یعنی تنها مشکل به کار گیری دستمالای کاغذی واسه خشک کردن، ایجاد حساسیته؟

نه. بدیش اینه بعضی از خانوما عادت دارن که تموم قسمتای ناحیه تناسلی، مخصوصا داخل ناحیه و مخاطا رو بشدت با دستمال کاغذی خشک کنن که این رفتار، بیشتر به رفتاری وسواس گونه مثل س تا بهداشتی. تماس همیشگی دستمال کاغذی با مخاط ناحیه تناسلی کم کم باعث ایجاد ضایعاتی مثل زگیل تناسلی می شه.

کمی بیشتر درباره این ضایعه های پوستی توضیح می دید؟

این روزا خیلی از خانوما با شکایت از وجود دانه هایی ریز و هم رنگ پوست که در قسمت داخلی لبه های ناحیه تناسلی (محلی که مخاط تناسلی رو هم شامل میشه) ایجاد شدن، به دکتر مراجعه می کنن. این ضایعات که بدون درد، سوزش یا خارش هستن و امکان انتقال اونا هم اصلا موجود نیس، «پاپیلوماتوز» نام دارن. پاپیلوماتوزا معمولا کنار هم و تو یه خط قرار می گیرن و آلرژیای تماسی مانند به کار گیری دستمالای کاغذی، باعث تحریک واسه ایجاد یا شدید شدن اونا می شه.

راهی واسه درمان این ضایعه های پوستی تناسلی هست؟

حالا خوبیش اینه در خیلی از موارد دیده شده که پاپیلوماتوزا در صورت قطع به کار گیری دستمال کاغذی واسه خشک کردن ناحیه تناسلی، کم کم از بین می رن. به خاطر همین هم احتیاجی به به کار گیری روشای تهاجمی یا غیرتهاجمی واسه حذف این ضایعات پوستی موجود نیس. ضمن اینکه پاپیلوماتوزا به همسر منتقل نمی شن یا در صورت زایمون طبیعی، خطر انتقال اون به نوزاد هم وجود نداره.

نظرتون درباره خشک کردن ناحیه تناسلی بچه ها با دستمال چیه؟

هم دختربچه ها و هم پسربچها به دلیل پوست حساسی که دارن، نباید نواحی تناسلی اونا با دستمال کاغذی خشک شه. دختربچه ها، ترشحات واژینال هم ندارن و پس، به کار گیری دستمال کاغذی واسه خشک کردن اونا اصلا پیشنهاد نمی شه. شما می تونین واسه رعایت بهداشت بیشتر ناحیه تناسلی بچه ها، لباس زیر اونا رو شب به شب عوض کنین و لباسای زیر نخی و سفید براشون بپوشونین.

درباره به کار گیری پد بهداشتی چه پیشنهاد ای دارین؟

بعضی از خانوما در اثر به کار گیری پدهای بهداشتی دچار خارش و التهاب پوست خارجی ناحیه تناسلی می شن. پیشنهاد ما به این گروه از خانوما، به کار گیری پدهای پنبه ای غیرمعطر و تعویض مارک پد خود در صورت حساسیت دادن به اون هستش. اگه هم فردی به هر دلیلی مجبور شد که از دستمال کاغذی تحت شرایط خاصی واسه خشک کردن خود کمک بگیره، بعد از بلند شدن، تنها قسمتای خارجی ناحیه تناسلی و کنارهای پاهای خود رو خشک کنه. هر نوع دستمالی باید روی این قسمتای حساس، گذاشته و ورداشته شه. کشیدن دستمال روی ناحیه تناسلی یا مخاط اون، باعث ایجاد تحریک و حساسیت می شه.

جایگزینای دستمال کاغذی

واسه خشک کردن ناحیه تناسلی، به جای دستمالای کاغذی آلرژن، میشه از چند جانشین استفاده کرد:

اولین راه، به کار گیری حولهای سفید و نخی در خونه س.

شما می تونین خودتون رو در منزل با این حولها خشک کنین و شب به شب اونا رو واسه استفاده روز بعد، بشورید.

راه بعدی به کار گیری حولهای یه بار مصرف، تنظیف یا گازهای استریلیه که به صورت بسته های بزرگ هم عرضه می شن.

شما می تونین این هوله یا پارچه های استریل و نخی که هیچ ترکیب حساسیت زایی هم ندارن رو به تیکهای کوچیک تقسیم کنین و اونا رو داخل یه نایلون بذارین. بعد در منزل یا حتی خارج از منزل از اونا واسه خشک کردن خود استفاده کنین. اینطوری، شانس دچار شدن به پاپیلوماتوز یا اگزمای تماسی در ناحیه تناسلیتان رو از بین میبرین.

نکته دیگه این که بعضی وقتا بعضی از خانوما به دلیل به کار گیری لباسای زیر پلاستیکی، توری یا ناجور، مجبور به به کار گیری دستمال کاغذی واسه خشک کردن خود می شن. در این صورت میشه با حذف این لباسا و به کار گیری لباس زیرهای نخی که جاذب رطوبت هستن و رطوبت اونا هم به سرعت خشک می شه، به کار گیری دستمال کاغذی رو ندیده گرفت. اینطوری، می تونین به جای به کار گیری دستمال کاغذی، هوله یا هر وسیله دیگری در خونه از لباسای زیر نخی و سفید کمک بگیرین و لباستون رو روزی یه یا دو مرتبه عوض کنین.

جمع آوری و تنظیم: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *