از دستمال های توالت رنگی و معطر استفاده نکنید | بیماری

: از دستمالای توالت رنگی و معطر استفاده نکنین

بهداشت

دستمال توالت تقریبا پای ثابت بیشتر دستشوییای خانگیه و از اونجایی که مستقیما با بدن در ارتباطه، باید در به کار گیری اون و انتخاب نوع مناسب دستمال دقت لازم رو داشت تا به جای به درد بخور بودن، به بدن آسیبی وارد نکنه.

دستمال توالت

در بازار که قدم بزنین با شکلای جور واجور دستمالای توالت با رنگا و عطرهای مختلفی مواجه میشین که بیشتر از اون که واسه سلامتی خوب باشه، به ضرر آدمی تموم می شه، اما افراد کمی از خطرات دستمالای توالت رنگی و معطر اطلاع دارن.

از سال ۱۹۸۷، سازمان غذا و داروی آمریکا بعد از آزمایش روی نمونه های حیوونی، به کار گیری رنگا و عطرها رو در صنایع داروسازی ممنوع اعلام کرد، اما هنوزم میشه ردپای این مواد خطرناک رو در دستمالا دید.

تحقیقات نشون میده مواد و ترکیبای موجود در دستمال توالتای رنگی و معطر، جزو مواد آلرژی زا هستن.

محققان رابطه قوی رو بین به کار گیری دستمالای توالت رنگی و بروز عفونتای قارچی کشف کردن

کارشناسان اخطار میدن افراد و مخصوصا خانوما اصلا از دستمال توالتای رنگی استفاده نکنن. دلیل اینم وجود شکلای جور واجور مواد سمی به عنوام رنگ در این اجناس بهداشتی آرایشیه.

جالبه بدونین، کارشناسان با بررسی مواد تشکیل دهنده این دستمالا، بیماریای زیر رو به وجود اومده به وسیله اونا می دونن.

عفونت مجاری ادراری: به کار گیری دستمالای توالت رنگی و معطر باعث تحریک ناحیه واژن در خانوما می شه که ممکنه به عفونتای مجاری ادراری برسه. دیگه مواد به کار رفته در دستمال توالت هم ممکنه باعث تحریک پوستی، خارش یا حتی بروز واکنشای حساسیتی شه. الکل، فسفات، کلر، پروکسیدها و ویژگیای آنتی باکتریال و هم فرمالدئید و عوامل فعال جزو مواد خطرناک هستن.

سرطان گردن رحم: این نوع دستمال توالت اثر مستقیم روی سیستم تناسلی زنان داره و خطر بروز سرطان دهانه رحم رو زیاد می کنه ، چون در اون مواد التهاب زایی مانند فرمالدئید و کلر هست و مخصوصا واسه بانوان می تونه مسبب دچار شدن به بیماریای خطرناک شه.

مشکلات مقعدی: دستمالای توالت معطر و رنگی هم اینکه ممکنه موجب التهاب و خارش در ناحیه مقعد شن.

تشخیص دیرهنگام سرطان روده: رنگی که در این دستمالا به کار رفته مانع از تشخیص وجود خون در ادرار یا مدفوع می شه. هر فرد باید وضعیت مزاجی خود رو هر روز کنترل کنه و در صورت مشاهده خون در ادرار یا مدفوع خیلی سریع به دکتر مراجعه کنه، چون وجود خون در مدفوع از علائم شایع سرطان روده بزرگ حساب می شه. ولی به کار گیری این نوع دستمالا می تونه رنگ خون رو مخفی کنه و فرد اونو با رنگ دستمال اشتباه بگیره. پس تشخیص مریضی به تأخیر میفته.

عفونتای قارچی: عفونتای قارچی، مخصوصا در خانوما به دلیل وجود مواد سمی و التهاب زا در این اجناس اتفاق میفته. محققان رابطه قوی رو بین به کار گیری دستمالای توالت رنگی و بروز عفونتای قارچی کشف کردن و کارشناسان زنان در روبرو شدن با مبتلایان به عفونتای قارچی در اول در مورد به کار گیری این نوع دستمالا سوال می کنن.

آلودگی محیط زیست : یکی دیگه از مشکلات به کار گیری این نوع اجناس رنگین، آلودگی محیط زیسته ، چون اونا بسیار کندتر جذب طبیعت می شن و روند تجزیه اونا طولانی و زمان بره.

نکته

به دلیل امکان بروز بیماریای خطرناک پوستی و عفونی، مردم باید از خرید دستمال کاغذی، نوار بهداشتی و پوشاک بچه به صورت فله ای جدا دوری کنن

در عین حال دستمال توالت سفید هم می تونه باعث آلرژی و التهاب در بدن افراد شه و خالی از عیب نیس، چون تولید کنندگان واسه سفید نشون دادن دستمالا به اونا آب کلر اضافه می کنن.

هرچند که بعضی از مخالفان این نظر می گن گاز کلر درآن موقتیه و هنگام استفاده به یه ماده فرار تبدیل شده و خطری واسه آدم نداره.

دستمال توالت فله ای نخرید

کالاهایی مثل دستمال کاغذی، دستمال توالت، نوار بهداشتی و پوشک بچه براساس استاندارد مربوطه باید در بسته بندی غیر قابل نفوذ و با نشونه گذاری کامل شامل محل تولید، اندازه و ابعاد ورق دستمال، تعداد لایه در هر ورق دستمال، دستور مصرف (نوار بهداشتی و پوشاک بچه) تاریخ تولید و انقضا و علامت استاندارد باشه.

به دلیل امکان بروز بیماریای خطرناک پوستی و عفونی، مردم باید از خرید دستمال کاغذی، نوار بهداشتی و پوشاک بچه به صورت فله ای جدا دوری کنن.

دستمال کاغذی باید در حالت خشک یا خیس بدون بوی نامطبوع و خالی از هر گونه پرز باشه. هم اینکه دستمالا باید از بسته تک تک و خیلی راحت بیرون اومده و ناحیه خروج دستمال از بسته، به اندازه و شکلی باشه که خیلی راحت، دستمالا خارج شه و سطح دستمال بدون لکه، تراشه و سوراخ (با قطر بیشتر از یه میلیمتر) باشه.

شکلای جور واجور سلولزی فله ای که به صورت کیلویی عرضه می شن، از استانداردهای لازم بهره مند نیستن و به کار گیری این نوع اجناس، بهداشت و سلامت مصرف کنندگان رو به خطر میندازه. به خاطر همین خونواده ها به خاطر حفظ سلامت خود، باید از خرید این جور اجناس دوری کنن.

باشگاه خبرنگاران جوون

جام جم

فارس

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *