از دستیابی به ژن رویش دندان تا ضدعفونی کردن دندان مصنوعی | بیماری

: از رسیدن به ژن رویش دندون تا ضدعفونی کردن دندون مصنوعی

:
سال گذشته میلادی، سالی پر از موفقیت واسه دنیای دندون پزشکی بود. چون محققان علم دندون پزشکی تونستن وسایل نوین و نویی رو بسازن که هر کدوم گره از کار مشکلات دندانی مردم دنیا می گشایند…

 

از طرف دیگه یافته های تحقیقات محققان، یافته های جالبی رو واسه دندون پزشکان به ارمغان آورد تا بتونن افراد رو واسه حفظ سلامت دهن و دندون شون بهتر راهنمایی کنن. در این مطلب چند کشف دندون پزشکی مهم سال ۲۰۱۰ رو واسه شما جمع آوری کردیم:

 

 

تصورش رو بکنین؛ شما دندون تون رو بر اثر پوسیدگی یا ضربه از دست داده باشین و به دنبال کاشتن ایمپلنت در دهنتون باشین. کشف نوین محققان شما رو از ایمپلنت بی نیاز می کنه. محققان ژنی رو شناسایی کردن که با تحریک اون میشه باعث رویش دندون جدیدی در دهن شد. محققان ژنی رو شناسایی کردن که تولید مینای دندون رو کنترل می کنه. این ژن، مسوول ایجاد کردن دندون نوین و اضافی در دهانه. محققان می گن با کشف این ژن نوین در آینده میشه از بازسازی دندون که واسه خیلی از افراد دردآوره، صرفنظر کرد.

 

اسم این ژن Ctip۲ه و واسه اولین بار در موشای آزمایشگاهی شناسایی شده. این ژن در کنترل سیستم مغز و اعصاب، پوست و ایمنی بدن موثره. البته محققان باور دارن که این ژن یه ژن چند کارکردیه و در تولید مینای دندون هم نقش موثری داره. این ژن عامل بلوغ سلولای میناسازه.

 

سلولای میناساز، سلولایی هستن که مواد مینایی رو ترشح می کنن. محققان دانشگاه مورگان امید دارن، بتونن از این ژن در علم سلولای بنیادی استفاده کنن و باعث رویش و جایگزینی دندون های از دست رفته آدما شن. هم اینکه میشه با کنترل این ژن باعث تقویت مینای دندون شد و حتی مینای از دست رفته رو بازسازی کرد. محققان امید دارن در طول ۱۰ سال توانایی رویاندن دندون نوین از سلولای شیاری رو که توانایی رویش بخشی از بدن رو دارن به دست بیارن. محققان موفق شدن که سلولای بنیادی رو از عصب دندون به دست بیارن و در شرایط آزمایشگاهی رویش بدن و در دهن موشا جانشین کنن.

 

۲) کشف این نکته که نوشابه های انرژی زا پوسیدگی دندون میارن

 

نوشابه های انرژی زا همه جا طرفدار دارن؛ نوشابه هایی که می گن انرژی شما رو واسه زندگی چند برابر می کنن. ولی محققان سال گذشته میلادی اثبات کردن این نوشابه ها دشمن دندون هستن و به دندون آسیب می رسونن، دلیل پیدایش این مشکل هم سطح بالای اسید در این نوشابه هاست. واسه فهمیدن به اثر نوشابه های انرژی زا بر دندون، محققان دو ظرف آماده کردن و در یکی آب و در دیگری نوشابه انرژی زا ریختند. بعد چند دندون رو داخل این ظروف ریختند و با تعجب دیدن که دندانا درون ظرف نوشابه خوردگی پیدا کردن.

 

اسیدسیتریک در نوشابه های انرژی زا عامل پوسیدگی و تخریب دندون است. نتیجه این مطالعه در کنگره بین المللی تحقیقات دندون پزشکی میامی به چاپ رسیده. این محققان دندونای گوساله رو از وسط نصف کردن و هر نیمه رو در آب و نوشابه انرژی زا قرار دارن و نتیجه رو ۷۵ تا ۹۰ دقیقه بعد مقایسه کردن. دکتر مارک ولف، پروفسور و رییس بخش پوسیدگی شناسی دانشگاه نیویورک میگه: «این اولین باره که اسیدسیتریک به عنوان عامل ایجادکننده پوسیدگی دندون شناسایی شده.» وقتی اسیدسیتریک موجود در نوشابه انرژی زا به دندون برخورد می کنه مینای دندون رو نرم می کنه و با یه مسواک زدن این مینای نرم با سایش مسواک و خمیر دندون، مستعد سایش، حساسیت و پوسیدگی می شه.

 

۳) ساخت وسیله ای واسه ضدعفونی کردن دندون مصنوعی در خونه با اشعه ماورای بنفش

 

دندون پزشکان موفق به ساخت دستگاهی شدن که توانایی ضدعفونی کردن دندون مصنوعی رو با اشعه ماورای بنفش در منزل داره. معمولا یکی از مشکلات آدمایی که دست دندون دارن اینه که نمی دونن شبا دست دندون شون رو در کجا بذارن که هم تمیز بمونه و هم از نظر زیبایی واسه بقیه مشکل ایجاد نکنه.

 

این وسیله نوین پلاکای دندانی و دست دندون رو ضدعفونی می کنه و مخزن نگهدارنده خوبی واسه این وسایله. این وسیله شکل حرف انگلیسی Uه و دارای لامپ کم مصرف اشعه مافوق بنفشه و نور رو به داخل پلاکا می تاباند و با تاثیر بالا و ایمنی مناسب اونا رو ضدعفونی می کنه. طی چند دقیقه، ۹/۹۹ درصد از میکروبای معمولی که روی پلاکا و دست دندانا وجود دارن، از بین می رن. روش به کار گیری اونم آسونه. کافیه پلاک رو شسته و تکون بدین بعد درون این دستگاه بذارین و ۸ دقیقه دستگاه رو روشن کنین. طی این ۸ دقیقه تموم میکروبا کشته می شن و پلاک آماده استفاده در روز بعده. شما می تونین از همین دستگاه واسه نگهداری دست دندون هاتون در طول شب استفاده کنین.

 

 

   دکتر گلرخ ثریا

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *