از دست رفتن نورون ها می تواند به سکته مغزی منجر شود | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۰۴

: از دست رفتن نورونا می تونه به سکته مغزی منجر شه

سلولای نورون در اثر مشکلات مختلفی از بین می رن و می تونن به مرگ سلولای مغز و سکته منجر شن. 

به گزارش ایسنا و به نقل از یورک الرت، دکتر "اِمین سکرداگ" (Emine Sekerdag)، نویسنده این مقاله می نویسه: از دست دادن سلولای نورون می تونه به مرگ سلولا و "آستروسیتا"(astrocytes) – یاختهای ستاره شکل مغز و طناب نخاعی- منجر شه و در آخر به ماه سفید مغز آسیب برسونه.

 

 

مشکلاتی مانند "ایسکمی"(Ischemia)، "سکته هموراژیک"(hemorrhagic stroke) و یا "خونریزی زیر عنکبوتیه" (SAH) می تونن رسیدن جریان خون به نورونا رو تحت تاثیر بذارن.

 

ایسکمی، در اصطلاح پزشکی به کم رسیدن خون به اندام یا ناحیه ای از بدن گفته می شه. این مشکل، به کمبود اکسیژن و مواد مغذی در بخشایی از بدن میرسه و باعث آسیب به بافتا یا سوء کارکرد اندام می شه.

 

سکته های مغزی هموراژیک، وقتی رخ میدن که یه سرخرگ در داخل یا روی سطح مغز پاره شه و بافت مغز رو غرق خون کنه. از اونجا که رگ پاره شده، بخشی از رگای خون رسانی کننده بافت مغزه، بخشی از بافت مغزی، منبع خون رسان خود رو از دست میده. هم اینکه ممکنه خونریزی، به ایجاد فشار و یا تورم در داخل و یا روی مغز منجر شه. علاوه بر این، فعالیت رگای خونی مجاور هم دچار مشکل می شه و اونا با پاره شدن اولین رگ، تحت فشار قرار می گیرن. شدت سکته مغزی به اندازه خونریزی وابسته.

 

خونریزی زیر عنکبوتیه، یه جور خونریزی مغزی است که معمولا به دلیل آسیبای مغزی ایجاد می شه. در مواردی دلیل اون، پارگی آنوریسمای مغزی یا مشکلات مادرزادی وریدی شریانی در مغزه. افزایش فشار خون، شرایط افزایش دهنده استروژن و مصرف مواد می تونن از فاکتورهای خطر این نوع خون ریزی باشن.

 

دکتر سکرداگ میگه: درمانای نوین سکته، روشی مانند برگردوندن کنترل جریان خون رو در بر دارن اما کاربرد این درمانا به دلیل محدودیت وقتی فعالیت زیستی "داروهای قوی ضدانعقاد" یا "ترومبولیتیک" (thrombolytic) محدوده.

 

این مقاله، در مجله "Current Neuropharmacology" به چاپ رسید.

 

 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *