از دست چپ فشارخون بگیریم یا دست راست؟! | بیماری

به نقل از مجله سیب سبز: هممون با واژه «فشارخون» آشنایی داریم و میدونیم که فشار خون بالا چه آسیبایی به بدن وارد می کنه، اما شاید درمورد روش درست اندازه گیری اون اطلاعات کافی نداشته باشیم. اگه به سلامت تون اهمیت می دین حتما یه دستگاه دیجیتال یا جیوه ای فشارخون در خونه داشته باشین و هر چند وقت یه بار فشار خون خود رو با اون اندازه بگیرین. اما می دونین قبل از گرفتن فشار چه کارایی رو نباید انجام بدین و هنگام اندازه گیری اون باید در چه حالتی قرار بگیرین؟ می دونین فشارخون طبیعی واسه شما چقدره و چه وقتی باید به دکتر مراجعه کنین؟

بازوییا بهتر از مچیا هستن

واسه اندازه گیری فشارخون دستگاه های مختلفی هست. بعضی از این دستگاه ها به بازو و یه سریای دیگه به مچ دست بسته می شن. البته دستگاه هایی که به مچ بسته می شن خیلی دقیق نیستن و پزشکان معمولا به کار گیری اونا رو پیشنهاد نمی کنن. اما اونایی که به بازو بسته می شن تقریبا برابر دستگاه های فشارخونی هستن که در مطب استفاده می شن. یکی از چند تا نکته مهم در مورد این دستگاه ها مطابقت اون با بازوی فرده. اگه اندازه اون برابر با اندازه بازو نباشه فشارخون رو به صورت کاذب بالاتر یا پایین تر نشون میده. یعنی اگه فرد چاقی از دستگاهی استفاده کنه که کوچیک تر از اندازه بازویش باشه فشارش به طور کاذب بالاتر نشون داده می شه و اگه فرد لاغر باشه و دستگاه براش بزرگ باشه فشارخونش به طور کاذب پایین تر نشون داده می شه.

از کدوم دست باید فشارخون بگیریم؟

در حالت خوابیده باید دست خود رو در کنار بدن بذارین و در حالت نشسته روبه روی یه میز هم سطح با قلب تون قرار بگیرین و دست تون رو روی اون بذارین. پزشکان معمولا در ویزیت اول از هر دو دست فشارخون می گیرن چون بعضی وقتا مشکلاتی در قلب هست که باعث می شه فشار یه دست پایین تر از دیگری باشه. رگی که داخل دست راست یا چپ میره ممکنه تنگی و پلاکای آترواسکلروتیک داشته باشه. این پلاکا فشار رو به صورت کاذب پایین تر نشون میدن، پس در ویزیت اول از هر دو دست فشار گرفته می شه و اگه فشار هر دو دست خوب باشه دیگه فرقی نمی کنه که دفعات بعد از کدوم دست فشار گرفته شه. وگرنه فشار دستی که بیشتره فشارخون اصلی شما حساب می شه.

حتی اگه  یه بارفشارتان بالا باشه…

اگه دلیل فشارخون استرس نباشه حتی یه بار بالا بودن فشار هم از اهمیت بالایی برخورداره و اگه تو یه نوبت دیگه هم فشار بالا باشه باید حتما به دکتر مراجعه شه. البته همونجوریکه گفته شد بعضی افراد با دیدن دکتر استرس می گیرن و فشارشان بالا میره. یه سریای دیگه هم ممکنه هنگام مراجعه به مطب استرسای کاری خود رو به مدت کوتاهی از یاد ببرن و فشارشان دقیق تر اندازه گیری شه پس بهتره در زمان و مکانی فشار خود رو اندازه بگیرین که استرس کمتری دارین. فشارخون بالا ممکنه به قلب و بخشای دیگه آسیب وارد سازه، پس اگه با یه بار اندازه گیری فشارتان بالا بود باید در عرض یه هفته به طور مرتب فشارتان رو اندازه بگیرین. اگه این فشار در هر بار اندازه گیری بیشتر از ۵/۱۳ روی ۵/۸ باشه شما یه فرد گرفتار به فشارخون حساب میشین و باید تحت درمان قرار بگیرین. فشارخون طبیعی واسه بیشتر افراد باید کمتر از ۵/۱۳ روی ۵/۸ باشه. اما در آدمایی که خطر مریضیای قلبی بالاتره یا دیابت و مشکلات کلیوی دارن فشارخون باید کمتر از ۱۳ روی ۸ باشه.

۱۲ روی ۸ یعنی چه؟!

فشارخون به دو نوع سیستولی و دیاستولی تقسیم و نامگذاری می شه که بعضی وقتا با نام ماکزیمم و مینیمم هم شناخته می شه. درواقع وقتی که قلب خون رو پمپاژ می کنه جریان خونی که وارد رگا می شه فشار ماکزیمم رو بوجود میاره. بعد با متوقف شدن این پمپاژ، عروق خود رو شل می کنن تا فشار رو به حد مینیمم برسانند، پس بالا بودن فشار مینیمم نشون دهنده اینه که عروق سفت هستن و نمی تونن خود رو شل کنن.  نتیجه اندازه گیری فشارخون معمولا به صورت فشار ماکزیمم روی فشار مینیمم اعلام می شه. مثلا در فشار ۱۲ روی ۸، عدد ۱۲ همون فشار ماکزیمم و عدد ۸ فشار مینیممه. اگه فشار ماکزیمم بالای ۱۴ و فشار مینیمم بالای ۹ باشه تقریبا میشه گفت که فرد فشارخون داره. فشارخون در آقایون قبل از ۵۰سالگی بسیار شایعه. خانوما هم بعد از یائسگی تقریبا به اندازه آقایون درخطر دچار شدن قرار می گیرن. جالبه بدونین تقریبا درصد از افراد بعد از ۷۰ سالگی فشارشان از حد عادی بالاتر میره.

چای، قهوه و سیگار فشار رو بالاتر نشون میدن

یه ربع قبل از گرفتن فشارخون بهتره در حالت استراحت قرار بگیرین. مصرف چای، قهوه و سیگار از یه ساعت قبل و انجام فعالیتای فیزیکی و خوردن غذاهای سنگین فشارخون  رو به صورت کاذب بالاتر نشون میدن. البته این موضوع دلیل نمی شه بگیم اگه چای و قهوه بخوریم فشارخون می گیریم چون این مواد فقط به مدت کوتاهی به صورت موقت فشار رو بالاتر نشون میدن. لباسای خیلی تنگ هم می تونن در نتیجه فشارخون موثر باشن اما بستن کمربند تاثیر چندانی نمی ذاره. علاوه براین خندیدن، حرف زدن، استرس، پربودن مثانه و بقیه حالتای هیجانی بین گرفتن فشار شک نداشته باشین روی نتیجه موثر هستن. مصرف زیاد نمک هم فشار رو بالا می بره البته این موضوع در همه افراد مطلق نیس و بعضیا با مصرف نمک فشارشان خیلی بالا نمی ره. با این حال از اونجایی که تشخیص حساسیت به نمک مشکله پیشنهاد می شه روزی که می خواین فشارتان رو اندازه بگیرین نمک زیاد مصرف نکنین. مصرف قرصای ضدبارداری هم یکی از دلایل اصلی فشارخون در خانومای جوونه . البته باقطع این قرصا فشارخون بدون این دست اون دست کردن پایین نمیاد و چند ماه زمان میبره تا اثر قرص برطرف شه.

هم صبح اندازه بگیرین هم شب

فشارخون معمولا صبحا بالاتر و عصرها پایین تره. واسه اطمینان بیشتر بهتره در هفته اول هم صبحا و هم شبا فشارتان رو اندازه بگیرین. اما اگه فشارخون تون طبیعیه لزومی به انجام این کار نیس. بعضی وقتا ممکنه فرد علائم افزایش فشارخون داشته باشه اما با یه بار اندازه گیری پیش دکتر فشارش طبیعی باشه. در این مواقع دکتر واسه اطمینان به اون دستگاه هولتر مانیتورینگ وصل می کنه تا در عرض ۲۴ ساعت از صبح تا شب و شب تا صبح به طور مرتب فشارش اندازه گیری شه.

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *