از دلایل بوی بد دهان | بیماری

: سرطانای معده و مری هر دو می تونن دلیل تشکیل بوی بد دهن باشن.

: از دلایل بوی بد دهن

نفس بد بو یا بوی بدن دهن می تونه موضوعی بالاتر از یه عامل خجالت اجتماعی بوده و نشونه ای اخطار دهنده درباره سلامت شما باشه. واقعا، بررسی منظم شرایط نفس می تونه حتی زندگی شما رو نجات دهد.

 

 

به گزارش "ایزی هلث اپشنز"، بوی بد دهن می تونه یه نشونه از بروز مشکلی جدی باشه. با اینکه در قدم اول ممکنه به صورت ذاتی واسه مخفی کردن اون تلاش کنین، اما مراجعه به دکتر و تشخیص دلیل نفس بدبو بهترین راه حل حساب می شه.
در ادامه با بعضی از دلایل بوی بد دهن بیشتر آشنا میشیم.

سرطان

رفلاکس معده

اگه با نفس بدبو مواجه هستین، ممکنه رفلاکس معده دلیل اون باشه. برگشت اسید معده به مری که موجب سوزش سر دل، سوء هاضمه، و درد قفسه سینه می شه و با ایجاد مزه ای تلخ در دهن آدم و نفس بدبو همراهی می شه.

مشکل قلبی

مشکل قلبی می تونه یکی از دلایل تشکیل بوی بد دهن باشه. به گفته محققان کلینیک کلیولند، مریضایی که از مشکل قلبی رنج می برن دارای یه نشونه تنفسی خاص هستن. تنش در قلب این بیماران موجب تشکیل تغییرات قابل شناسایی در ایزوپرنای نفس می شه، که ترکیبات آلی فرار منتشر شده از بافت عضلانی هستن.

دیابت

بوی شیرین و میوه ای نفس نشونه ای از مشکلات قند خون است. وقتی که بدن نمی تونه انسولین تولید کنه، سلولا گلوکز لازم واسه تامین سوخت خود رو دریافت نمی کنن و بدن چربی سوزی رو شروع می کنه. سوزوندن چربی به جای قند موجب تولید کتونا می شه، که در خون و ادرار تجمع می کنن. وقتی که کتونا به سطوح ناامن زیاد می شن، شما در برابر شرایط خطرناکی به نام کتواسیدوز دیابتی قرار می گیرین که یه بوی میوه ای به نفس می بخشه.

مشکل کلیوی

بوی آمونیاکی، ادرار مانند، یا ماهی مانند نفس نشونه ای از مشکل کلیویه. کلیه ها مسئول حذف مواد زائد از خون و تولید ادرار هستن. وقتی که این روند خوب انجام نمی شه، سموم و مواد زائد در جریان خون زیاد می شن و بوی اون به شکل مفس بدبو به بیرون نشت می کنه.

خروپف و آپنه خواب

بوی بد شدید دهن، مخصوصا بوی ترش، نشونه ای از یه مشکل خواب است. وقتی که از شرایطی مانند آپنه خواب و خروپف طولانی رنج می برید، دهن بیشتر زمان شب رو باز باقی می مونه، بزاق خشک می شه و این امکان واسه باکتریای تولیدکننده بوی بد جفت و جور می شه تا در دهن تجمع کنن.

این شرایط وقتی که از آلرژیا یا عفونتای تنفسی رنج می برید هم صادقه.

مریضی لثه

مریضی لثه که به نام مریضی پریودنتال هم شناخته می شه، یه عفونت در لثه ها هستش، که دور و بر دندانا رو محاصره کردن. این یکی از دلایل اصلی افتادن دندون در بزرگسالان حساب می شه، چون تقریبا بدون درده و خیلی از بیماران از دچار شدن به اون آگاه نیستن. یکی از نشونه های دچار شدن به مریضی لثه بوی فلزی نفسه که به واسطه باکتریای تولید کننده بوی بد شکل میگیره.

باکتری

هلیکوباکتر پیلوری، یه باکتریه که می تونه موجب تشکیل زخم و سرطان معده شه. واقعا، یافته های یه مطالعه نشون داد که ۸۷ درصد از افراد گرفتار به بوی بد دهن به این باکتری هم آلوده بودن.

مشکل کبدی

نفس بدبو می تونه نشونه ای از کارکرد ضعیف کبد باشه، چون این اندام مسئولیت تجزیه چربی در بدن و استخراج مواد مضر از خون رو رو دوش داره.

وقتی که بدن قادر به سوخت و ساز چربی نیس و ناخالصیا در خون زیاد می شن، این شرایط می تونه باکتریای موجود در دهن رو زیاد کنه، که بوی نامطبوعی رو تولید می کنن.

فتور هپاتیکوس، یه رایحه کپکی و از نشونه های مرحله پایانی مشکل کبدیه.
عصر ایران

کلمات کلیدی: بوی بد،دهن،بوی بد دهن،معده،رفلاکس معده

.

منبع : migna.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *