از دلایل تا درمان تکرر ادرار | بیماری

:  تکرر ادرار:

: از دلایل تا درمان تکرر ادرار

دلیل مریضی
پزشکان فکر می کنن تکرر ادرار بیشتر نشونه دچار شدن به یه بیماریه. یکی از دلایل عادی تکرر ادرار، عفونت دستگاه ادراری است. سوزش ادرار، ادرار بد بو، تب و درد لگنی از نشونه های دچار شدن به این بیماریه.
 
از دیگر دلایل عادی تکرر ادرار عبارتند از:
مصرف مدرها (داروهای ادرارآور) و بعضی داروهای دیگه ضعیف شدن ماهیچه های مثانه، راه و کف لگن و در مردان، بزرگ و یا
 
عفونی شدن پروستات می تونه منتهی به تکرر ادرار مخصوصا در شب شه.
درمان سرطان های نزدیک مثانه که به دیوار مثانه آسیب برسانند.
سرطان مثانه و سنگای مثانه و یا التهاب مثانه.
 
وقتی که دیابت باعث می شه که قند زیادی خون در ادرار دفع شه، آب بافتای بدن جذب می شه و نیاز به ادرار رو زیاد می کنه.
 مریضیایی که موجب ضعف کلیه می شه.
 
قلب ضعیف که نمی تونه خون رو خوب تخلیه کنه و موجب تجمع مایعات در بدن و تکرر ادرار می شه.
 
تکرر ادرار در زنان حامله
این حقیقتیه که زنان حامله همیشه نیاز به دفع ادرار دارن. بیشتر آدما تصور می کنن که دلیل این موضوع فشار رحم در حال رشد به مثانه س. این نکته شک نداشته باشینً در بعضی از ماه های حاملگی که رحم بزرگ شده صدق می کنه. در واقع خیلی از زنان در طول حامگی دچار «بی اختیاری فشاری» می شن. در این نوع بی اختیاری، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه خارج می شه. این آسیب در ۳ ماهه سوم شایعتره.
واسه جلوگیری از این آسیب بهتره قبل از پر شدن زیادتر از اندازه مثانه، به دستشویی برید.انجام ورزشایی که دلیل تقویت عضلات کف لگن می شه هم می تونه به کاهش بی اختیاری فشاری کمک کنه. بهتره ورزشای لگن رو در اوایل حاملگی شروع کنین و تا بعد از زایمون ادامه بدین. (در واقع اگه غیر از زمان حاملگی هم این ورزشا رو انجام بدین بسیار به درد بخور هستش.) یادتون باشه که قبل از شروع ورزش مثانه خود رو تخلیه کنین.
 
تکرر ادرار به فاصله کوتاهی پس از زایمون برطرف می شه. چند روز اول بعد از زایمون حجم و دفعات ادرار زیاد می شه چون بدن در حال دفع مایعات اضافیه که در طول حاملگی در بدن جمع شده. ولی بعد از چند روز وضعیت به حالت زمان قبل از حاملگی برمیگرده.
 
کنترل تکرر ادرار
علاوه بر به کار گیری دارو که با تجویز دکتر انجام می شه تلاش کنین چای و قهوه کمتر استفاده کنین چون این مواد تا حدی مدر (زیاد کننده ادرار) هستن. هم اینکه واسه این که تعداد دفعات دستشویی رفتن در شب رو کم کنین روزا مقدار زیادی آب بخورین ولی در ساعات قبل از خواب آب بخورین. یه راه دیگه اینه که هنگام ادرار کردن کمی به جلو خم شید تا مثانه به طور کاملً تخلیه شه. بیشتر از اینا کار دیگری نمیشه کرد.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *