از دلایل تعداد کم گلبول های سفید خون | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: از دلایل تعداد کم گلبولای سفید خون

 

سیستم ایمنی یه بدن سالم به اندازه کافی گلبول سفید تولید می کنه، اما بعضی وقتا یه عفونت خونی می تونه در فعالیت این سیستم مشکل بسازه.

محققان گلبولای سفید خون رو لکوسیت می گن. این سلولای خون به مراقبت از بدن در برابر عفونت کمک می کنن.

 

پزشکان تعداد ۴,۵۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ گلبول سفید رو به عنوان محدوده عادی در نظر می گیرن. مریضی می تونه تعداد گلبولای سفید خون رو کم کنه و احتمال روبرو شدن بدن با عفونت رو زیاد کنه. با افزایش سن، مشخص شده که تعداد گلبولای سفید خون می تونه زیادتر از اندازه کاهش یا زیاد شه. درمان این شرایط با بعضی داروها امکانپذیره. در ادامه با بعضی دلایل تعداد کم گلبولای سفید بیشتر آشنا میشیم.

 

عفونتای خون

سیستم ایمنی یه بدن سالم به اندازه کافی گلبول سفید تولید می کنه، اما بعضی وقتا یه عفونت خونی می تونه در فعالیت این سیستم مشکل بسازه. به واسطه عفونت، تعداد گلبولای سفید خون ممکنه خیلی کم بشه. علاوه بر تعداد کم گلبولای سفید خون که در یافته های آزمایش خون رو می شه، مریض شاید علائم دیگری رو هم تجربه می کنه. مثلا، ایشون ممکنه کاهش غیر منتظره وزن حتی در صورت نبود تغییر در رژیم غذای خود رو تجربه کنه. دکتر احتمال عفونت خونی رو بررسی کرده و بهترین گزینه درمان رو تجویز می کنه.

 

اثر جانبی داروها

وقتی که پزشکان واسه درمان مریضی دارو تجویز می کنن، بعضی وقتا نسبت به مشکلات جانبی احتمالی بعضی از اونا به بیماران اخطار میدن. معمولا، دارو ممکنه احساس خستگی رو در مریض بسازه، اما بعضی وقتا می تونه اثر زیادی بر تعداد گلبولای سفید خون داشته باشه. این احتمال وقتی تقویت می شه که فرد به یه وقتی طولانی دارو مصرف می کنه. در این شرایط، دکتر نیازمند بررسی دوباره شرایط مریض و انتخاب بهترین راه حل است. اگه مریض به واسطه بعضی مشکلات سلامت جدی نیازمند موندگاری مصرف دارو است، بهترین راه حل معمولا شامل تغییر داروها می شه.

 

 فرد گرفتار به HIV/ایدز نباید انتظار سطوح عادی گلبولای سفید خون رو داشته باشه

 

سرطان

. این شرایط مخصوصا در مورد سرطان خون صادقه. در این مورد، مریض بیشتر با کم شدن تعداد گلبولای سفید طی مرحله ریکاوری مواجه می شه. داروهایی که بیماران معمولا واسه تقویت سطوح انرژی دریافت می کنن هم می تونن تعداد گلبولای سفید خون رو کم کنن. این شرایط نیازمند نظارت دقیق واسه حصول اطمینان از نبود افت زیادتر از اندازه تعداد گلبولای سفیده. کارشناسان به بیماران مصرف مقدار زیادی میوه ها و سبزیا طی دوره درمان رو پیشنهاد می کنن. این مبادرت به حفظ سطوح مناسب از گلبولای سفید کمک می کنه.

 

مشکلی مربوط به ویروس

عفونت ویروسی می تونه عملکردها و کارکرد مغز استخون رو متوقف یا محدود کنه. اگه این شرایط رو جدی گرفته و به موقع درمان مناسب رو دریافت کنین، احتمال بهبودی سریع تر هم زیاد می شه. وقتی که واسه درمان مثل این عفونتای ویروسی دارو مصرف می کنین، باید واسه بررسی تعداد گلبولای سفید و سلامت کلی خود آزمایش خون انجام بدین.

 

بعضی وقتا، مغز استخون مریض رو تحت تاثیر فعالیت یه ویروس قرار میگیره و در نتیجه، تعداد گلبولای سفید خون کم میشه. تشخیص درست مشکلات سلامت به وجود اومده به وسیله ویروسا می تونه سخت باشه. ممکنه قبل از تشخیص پایانی، دکتر به انجام و بررسی یافته های چند آزمایش نیاز داشته باشه. در شرایطی که عفونتا ممکنه با آنتی بیوتیکا درمان شن، بیماران گرفتار به ویروس نمی تونن از این نوع درمان استفاده کنن. با این وجود، بیشتر ویروسا با مراقبت پزشکی مناسب به سرعت از بین می رن و تعداد گلبولای سفید خون هم باید خیلی زود به شرایط عادی برگرده.

 

آرتریت روماتوئید

اشاره به این مریضی معمولا یادآور دردهایی تیز در مفاصل بدن و محدود شدن حرکات انداما هستش. اما آرتریت روماتوئید می تونه یکی از دلایل کاهش تعداد گلبولای سفید خون هم باشه. بیماران باید به این مشکل سلامت در کنار علائم شناخته شده تر آرتریت روماتوئید رسیدگی کنن.

 

کمبود ویتامین 

کمبود ویتامینا خوش خیم ترین دلیل واسه تعداد کم گلبولای سفید خون در نظر گرفته می شه. تشخیص این شرایط می تونه موجب آسودگی خیال مریض شه چون با مشکلی جدی مواجه نیس. با افزایش مصرف ویتامینا، بدن باید به طور خودکار مشکل تعداد کم گلبولای سفید رو هم برطرف کنه. بهترین راه حل مصرف مواد غذایی و نوشیدنیای طبیعی پر از ویتامینیه که کمبود اون مشکل آفرین شده. هم اینکه، امکان به کار گیری مکملا هم هست. پس از دریافت ویتامینا به اندازه کافی، دکتر انجام آزمایشای خون دوباره واسه بررسی شرایط گلبولای سفید رو تجویز می کنه.

 

یه عامل مادرزادی احتمال روبرو شدن با تعداد کم گلبولای سفید خون رو زیاد می کنه

 

HIV/ایدز

هر فرد گرفتار به HIV/ایدز نباید انتظار سطوح عادی گلبولای سفید خون رو داشته باشه. با گسترش HIV، این ویروس به گلبولای سفید حمله می کنه. با نفوذ به دیواره های سیستم دفاعی بدن، این سیستم دیگه کارایی مناسب واسه مقابله با عفونتا رو نداره. بیماران گرفتار به ایدز با علائم دیگری مانند تب و اسهال هم مواجه هستن.

 

مریضی انگلی

بعضی وقتا یه مریضی انگلی دلیل تعداد کم گلبولای سفید خونه. عفونتی به نام لیشمانیا یه مورد سنتی در این مورد حساب می شه. تعدا کم گلبولای سفید و قرمز خون یکی از نشونه های رو این مریضی مناطق گرمسیریه.

 

لوپوس

لوپوس یه مریضی خودامینی جدیه که به خیلی از انداما و بافتای بدن حمله می کنه. از این رو، نابودی گلبولای سفید و کاهش تعداد اونا جای حیرت زدگی نداشته و خطر دچار شدن به عفونت رو در مریض زیاد می کنه. در شرایطی که بعضی داروها واسه درمان این مریضی وجود دارن، اما اونا هم می تونن بر تعداد گلبولای سفید خون اثر منفی دارا باشن.

 

عوامل مادرزادی

علم پزشکی کشف کرده که یه عامل مادرزادی احتمال روبرو شدن با تعداد کم گلبولای سفید خون رو زیاد می کنه. بعضی وقتا، آرایش ژنتیکی مریضی یا شرایطی خاص هنگام تولد می تونن بر تعداد گلبولای سفید خون موثر باشن. مثلا، مشکل مادرزادی به نام سندرم کستمن اثری منفی بر تعداد گلبولای سفید خون داره. میلوکاتکسی یکی دیگه از نمونه هاییه که میشه به اون اشاره داشت.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *