از دلایل تورم انگشتان دست | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: از دلایل تورم انگشتان دست

 

دچار شدن به آرتریت و افزایش التهاب در مفاصل می تونه تورم انگشتان دست رو به همراه داشته باشه. هم اینکه، مصرف یه وعده غذایی شور می تونه دلیل پشت بروز این شرایط باشه. اما باید دچار ترس شید؟ شاید خیر.

 

انگشتان دست به دلیلای زیادی می تونن متورم شن که خیلی از اونا بی ضرر هستن، اما بعضی وقتا اوقان پف کردن انگشتان که در اصطلاح پزشکی «داکتیلیت» (تورم سوسیس شکل) نامیده می شه می تونه به شرایط سلامت جدی تر اشاره داشته باشه. در ادامه با بعضی دلایل شایع تورم انگشتان بیشتر آشنا میشیم.

 

گرمای هوا

گرما می تونه موجب باز شدن رگای خونی عبوری از پوست شه که این شرایط واسه کاهش دمای بدن اتفاق می افته. با گشاد شدن رگای خونی، مقداری از مایع موجود در اونا می تونه به بافتای نرم دور و بر نشت کرده و موجب تورم شه.

 

این نوع از تورم معمولا با به کار گیری دستا و ادامه فعالیت منظم از بین میره. اما اگه تورم فقط در دستا و انگشتان دست و نه پاها بوجود اومده و با درد یا ضعف در قدرت پنجه همراه س، ممکنه با چیزی بالاتر از گرمای هوا پیوند خورده باشه و بهترین گزینه در این شرایط مراجعه به پزشکه.

 

نمک زیادتر از اندازه

. بدن به حفظ تعادل بین نمک و آب تمایل داره و مصرف نمک زیادتر از اندازه می تونه به معنی احتباس آب در بدن باشه که تورم رو موجب می شه.

معمولا، تورم ناچیز به وجود اومده به وسیله مصرف زیادتر از اندازه غذاهای شور به خودی خود طی یه روز از بین میره، با اینکه با در نظر گرفتن مقدار نمک اضافه مصرفی می تونه به زمان بیشتری نیاز داشته باشه. اگه مصرف نمک رو کاهش داده و تورم از بین نمی ره، واسه بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کنین.

 

آرتریت روماتوئید یه مریضی خودایمنیه که به بافت پوششی مفاصل حمله می کنه

 

استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید

اگه تنها مفاصل انگشتان بزرگ شدن، استئوآرتریت (آرتروز) ممکنه دلیل اصلی این شرایط باشه، مخصوصا اگه انگشتان هنگام صبح متورم شدن. این نوع از آرتریت مربوط به افزایش سن به واسطه فرسایش بافت محافظ در مفاصل شکل میگیره. استئوآرتریت بیشتر، اما نه همیشه، با درد و تورم همراهی می شه.

 

آرتریت روماتوئید یه مریضی خودایمنیه که به بافت پوششی مفاصل حمله می کنه. بر خلاف آرتروز، آرتریت روماتوئید ارتباطی با سن نداره و می تونه واسه هر فردی در هر سنی اتفاق بیفته. تورم در افراد گرفتار به آرتریت روماتوئید بیشتر در مچا و مفاصل انگشتان اتفاق می افته. هم اینکه، آرتریت روماتوئید می تونه موجب تورم و التهاب بین مفاصل شه.

 

سندرم تونل کارپ

اگه اعصابی که از ساق دست به کف دست منتهی می شن در قسمت مچ تحت فشار قرار بگیرن، شرایطی به نام «سندرم تونل کارپ» شکل میگیره. تورم به وجود اومده به وسیله این شرایط معمولا با درد، سوزش، سوزن سوزن شدن، یا بی حسی در دستا و انگشتا همراه س که این علائم به آرومی با گذشت زمان ظاهر می شن. سندرم تونل کارپ زنان رو سه برابر بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار میده.

 

انسداد احتمالی در سیستم لنفاوی

«لنفدوم» (Lymphedema) یکی مریضی تورم اندامه که به واسطه تخلیه کم مایع لنف شکل میگیره. انگشتان دستا و پاها ممکنه متورم شده و معمولا کل دست و پا هم متورم می شن. پوست ممکنه سفت تر یا کلفت تر از حالت عادی به نظر برسه. لنفدوم با انجام عمل جراحی یا پرتودرمانی سرطان پستون پیوند خورده. در موارد نادر، این مریضی می تونه موجب تورم غیرعادی دستگاه لنفاوی شه.

 

پره اکلامپسی

مقداری تورم واسه زنان بادرار شرایطی معموله. اما اگه تورم در دستا و صورت، مخصوصا اگه فشار با انگشت موجب توررفتگی مشخص روی پوست شه، می تونه نشونه ای اخطار دهنده از پره اکلامپسی باشه. پره اکلامپسی یه آسیب بارداریه که فشار خون بالا از مشخصه های اون هستش.

 

در صورت نبود درمان، پره اکلامپسی می تونه به آسیب دیدن اندام، از جمله کبد و کلیه ها منجر شه. علاوه بر تورم از دیگر نشونه های پره اکلامپسی میشه به تاری دید، وجود پروتئین بالا در ادرار، سردرد، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. خطر پره اکلامپسی طی اولین بارداری یا بارداری در سنین بالای ۴۰ سال بیشتره. هم اینکه، در زنائی که دو قلو یا سه قلو باردار هستن و زنان چاق احتمال دچار شدن به این شرایط بیشتره.

 

مقداری تورم واسه زنان بادرار شرایطی معموله

 

مریضی رینود

مریضی رینود شامل باریک شدن رگای خونی، بیشتر به واسطه آب و هوای سرد یا استرس می شه. این شرایط گردش خون رو محدود می کنه. وقتی که گردش خون به حالت عادی برمیگرده، تورم به همراه سوزش یا درد اتفاق می افته. این شرایط بین زنان شایع تره. رنگ آبی یا رنگ پریدگی انگشتان قبل از تورم می تونه نشانگری از مریضی رینود باشه.

 

ورزش

طی انجام ورزش دستا ممکنه متورم شن چون رگای خونی در بدن شما به افزایش درخواست واسه انرژی در ماهیچه ها عکس العمل تلاش می کنن. وقتی که ورزش می کنین، بدن گرما تولید می کنه. دستگاه عروقی اجازه میده مایع بیشتری وارد انگشتان دست و پا شه تا از این روش دمای بدن کم بشه.

 

مشکلات کلیه

اگه کلیه ها در دفع مایعات اضافه موفق نباشن، بدن اونو در خود نگه می داره که می تونه به تورم منجر شه. این شرام که به نام «ادیما» (Edema) شناخته می شه می تونه هر بخش از بدن رو تحت تاثیر بذاره، اما بیشتر در دستا و پاها دیده می شه. هم اینکه، کلیه ها به تنظیم الکترولیتا در بدن کمک می کنن، از این رو، هر گونه مریضی یا مشکل در اونا می تونه بر این روند اثر داشته باشه. پرفشاری خون و دیابت از جمله شرایطی هستن که می تونن موجب مشکلات کلیوی شن.

 

داروها

مصرف بعضی داروها می تونه موجب تورم در دستا شه که از اون جمله میشه به داروهای فشار خون بالا، داروهای دیابت، استروئیدها، و داروهای ضد باردرای اشاره کرد.

 .

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *