از دلایل شایع خشکی دهان | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: از دلایل شایع خشکی دهن

 نوشیدن آب فراوون فواید سلامت عجیب بسیاری داره

 

یه رژیم غذایی پر از قند در ترکیب با بهداشت ناجور دهن و دندون به پوسیدگی دندون و فساد در خط لثه منجر می شه.

دائم با خشکی و چسبندگی دهن مواجه هستین؟ بیشتر مواقع، خشکی دهن به واسطه دلیلی ساده مانند کم آبی بدن یا شرایط آب و هوایی اتفاق می افته.

 

در ادامه با بعضی از دلایل شایع خشکی دهن بیشتر آشنا میشیم.

داروها

داروهای بسیار زیادی وجود دارن که می تونن موجب خشکی دهن شن و نمونه هایی مانند داروهای شیمی درمانی واسه درمان سرطان با خشکی دهن پیوند خورده ان. آدمایی که درمان فشار خون بالا و اضطراب رو دنبال می کنن و هم اینکه داروهای رفع احتقان، آرامبخشی عضلانی، و ضد درد مصرف می کنن هم ممکنه با خشکی دهن مواجه شن. با این وجود، مقصر اصلی در این مورد داروهای ضد حساسیت و ضد افسردگی هستن.

 

اگه داروی تجویزی واسه شما موجب خشکی دهن می شه با دکتر خود درباره تغییر اون صحبت کنین. بدیش اینه، در بعضی موارد، مخصوصا وقتی که داروی مصرفی لازمه، نمیشه گزینه دیگری رو روش زوم کرد. واسه مقابله با این آسیب جانبی می تونین از آدامس بدون قند یا نعناع استفاده کنین. این مواد به تحریک جریان بزاق کمک می کنن.

 

کم آبی بدن

خیلیا به اندازه کافی در طول روز آب نمی خورن. نوشیدن آب فراوون فواید سلامت عجیب بسیاری داره و می تونه از مشکلات دیگه مانند کم آبی بدن پیشگیری کنه. کم آبی بدن می تونه به تنهایی واسه خشک شدن غشاهای مخاطی در دهن و کاهش بزاق کافی باشه.

 

کم آبی بدن یکی از نشونه های اخطار دهنده س که باید جدی گرفته شه. این شرایط می تونه موجب تب، تعریق زیادتر از اندازه، و حتی استفراغ شه. کم آبی بدن دائم یا به یه وقتی طولانی می تونه مشکلاتی جدی تر از خشکی دهن رو رقم بزنه و به زخمای دهن یا یه عفونت منجر شه. اگه فعالیت جسمی موجب خشکی دهن شما می شه، یه بطری آب واسه مقابله با این شرایط به همراه داشته باشین.

 

آب و هوا

خشکی دهن می تونه به واسطه سطوح رطوبت شکل بگیره. وقتی که سطوح رطوبت هوا کمه، هوای خشک می تونه موجب خشک شدن غشاهای مخاطی شده و خشکی دهن رو به دنبال داشته باشه. مرطوب نگه داشتن دهن و بینی لازمه تا از این روش احتمال سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آلرژیا کم بشه. از این رو، خرید یه دستگاه مرطوب کننده هوا می تونه سرمایه گذاری خوبی باشه.

 

 

 نوشیدن آب فراوون فواید سلامت عجیب بسیاری داره

 

پوسیدگی دندون

یه رژیم غذایی پر از قند در ترکیب با بهداشت ناجور دهن و دندون به پوسیدگی دندون و فساد در خط لثه منجر می شه. این پوسیدگی کم کم کاهش ترشح بزاق رو داره و در آخر با خشکی دهن ناراحت کننده و طولانی مواجه میشین که هرچه بیشتر فساد دندون و لثه رو شدید شدن می کنه.

 

آسیب عصبی

آسیب عصبی که به واسطه آسیب شدید در ناحیه گردن یا سر شکل میگیره می تونه به اعصاب غدد بزاقی آسیب بزنه. در نتیجه، اعصاب واسه تولید بزاق پیامای درستی به غدد ارسال نمی کنن و خشکی دهن اتفاق می افته.

 

دیابت

خشکی دهن بیشتر یکی از نشونه های رو دیابته که در زمان بالا بودن قند خون و دیابت کنترل نشده اتفاق می افته. در این شرایط، کتونا مایع از دست میدن یا بزاق به اندازه کافی تولید نمی شه و نمی تونه دهن رو مرطوب نگه داره. کم آبی شدید و خشکی دهن و هم اینکه سختی در جویدن و قورت دادن غذا نتیجه نهاییه.

 

بیماریای خودایمنی

خشکی دهن و بینی ممکنه از نشونه های هشداردهنده اولیه یه مریضی خودایمنی مانند مریضی کرون یا سندرم شوگرن، مریضی که به غدد تولید کننده مخاط حمله می کنه، باشه. خشکی دهن و خشکی چشم در میان علائم شایع سندرم شوگرن قرار دارن. افراد گرفتار به ویروس HIV هم مستعد خشکی دهن هستن. بهترین روش واسه تشخیص این شرایط نوشیدن مقداری آبه و اگه این کار کمکی به برطرف شدن مشکل نکرد، میشه به یه مریضی خودایمنی مشکوک شد.

 

سندرم شوگرن و مریضی کرون تنها بیماریای خودایمنی نیستن که بر غدد بزاقی تاثیر می ذارن. از موارد دیگه میشه به HIV/ایدز، لوپوس، و آرتریت روماتوئید اشاره کرد. واقعا، سندرم شوگرن بیشتر در آدمایی که از لوپوس یا آرتریت روماتوئید رنج می برن، اتفاق می افته، در نتیجه هر فرد گرفتار به این بیماریا باید نسبت به خشکی دهن توجه خاص ای داشته باشه. بهترین روش واسه مقابله با علائم بوجود اومده جویدن آدامس، مکیدن یه قرص لوزی شکل (Lozenge) ، یا خرید اسپری بزاقه.

 

پیری

با افزایش سن، تغییرات بسیاری در بدن ما رخ میدن و خشکی دهن هم یکی از این موارده. به گفته کلینیک مایو، افراد پیر احتمال بیشتری داره خشکی دهن رو تجربه کنن. دلایل بسیاری واسه این شرایط هست که از اون جمله میشه به نوع داروهای مصرفی، چگونگی پردازش داروها به وسیله بدن، اندازه دریافت مواد مغذی از رژیم غذایی، و مشکلات سلامت احتمالی اشاره کرد.

 

 پوسیدگی کم کم کاهش ترشح بزاق رو داره 

 

درمان سرطان

آدمایی که روند درمان مریضی سرطان رو دنبال می کنن به احتمال زیاد خشکی دهن رو تجربه می کنن. داروهای شیمی درمانی وجود بزاق و مقدار تولید اونو تغییر میدن.

احتمال بروز این شرایط در صورت بروز سرطان در ناحیه سر و گردن بیشتره چون پرتودرمانی می تونه به غدد بزاق آسیب وارد کنه. اگه غدد بزاق کارکرد درستی نداشته باشن، به اندازه کافی بزاق تولید نمی کنن. در بعضی موارد این شرایط موقتیه و بعد از تموم شدن درمان برطرف می شه، اما مواردی هم وجود دارن که موجب آسیب دائمی می شن. به گفته کلینیک مایو، همه چیز به محل تحت تاثیر قرار گرفته به وسیله سرطان و اندازه پرتودرمانی یه مریض وابسته.

 

سبک زندگی

نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، جویدن تنباکو، یا به کار گیری مواد مخدر از جمله مواردی هستن که می تونن به خشکی دهن منجر شن. سیگار کشیدن و جویدن تنباکو می تونه تاثیر زیادی بر اندازه بزاق تولیدی در دهن دارا باشن. سیگار کشیدن تولید بزاق رو از جا در آورد می کنه و مصرف الکل می تونه به کم آبی بدن منجر شه که هر دو مورد شرایط رو واسه خشکی دهن جفت و جور می کنن.

 

اگه الان از اندازه کم تولید بزاق رنج می برید باید نوشیدن الکل و سیگار کشیدن رو ترک کنین چون تنها شرایط رو خیلی بد تر میسازن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که سیگار کشیدن می تونه به مریضی قلبی، پوسیدگی دندون، مریضی ریه و بسیاری موارد دیگه هم منجر شه.

 

خروپف

خروپف بیشتر موجب می شه تا ادما از راه دهن تنفس کنن که می تونه به خشکی دهن منجر شه. اگه خشکی دهن شما بیشتر هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب احساس می شه، خروپف می تونه مقصر اصلی باشه. اگه همیشه با خشکی دهن از خواب بیدار میشین، این می تونه نشونه ای از دچار شدن به آپنه خواب باشه.

 

مشکلات سینوس

مشکلات سینوس می تونن نشونه هایی ناخوشایند رو شکل بدن و خشکی دهن یکی از اونا حساب می شه. هر فرد گرفتار به انحراف تیغه بینی یا پولیپای بینی ممکنه با سختی در تنفس از راه بینی مواجه شه و این کار رو با کمک دهن بکنه. اگه با این شرایط و دیگر مشکلات سینوس مواجه هستین، واسه بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کنین.

 .

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *