از دمنوش لاغری تا چاقی و تسکین اعصاب + خواص | تغذیه سالم

دمنوش لاغری دمنوش چاقی چای گیاهی دمنوش واسه آرامش اعصاب شکلای جور واجور مدلهای دمنوش + روش درست کردن خاصیت دم نوش گل گاو زبون بابونه زعفران بلادرنجبویه زیره مشکی

شاید از اولین باری که خبری درباره کمتر نوشیدن چای منتشر شد، پای دمنوش ها هم به خونه ایرانیا رسید. این روزا دمنوشا یکی از پر طرفدارترین نوشیدنیایی هستن که میتونن جانشین چای شن. در این شماره، سری به طب سنتی زدیم و با بررسی چند ترکیب گیاهان دارویی، دمنوشایی ساختیم که هم واسه سلامتی مفیدن هم عطر و طعم منحصربه فردی دارن.

از دمنوش لاغری تا چاقی و آرامش اعصاب + خواص

از دمنوش لاغری تا چاقی و آرامش اعصاب + خواص

آروم بخوابین

مهمترین دمنوشی که ما ایرانیا با اون آشناییم، ترکیب گل گاو زبون و سنبل الطیب است. این ترکیب خوش عطر، اگه با لیمو عمانی مصرف شه، طعم ترش مزه ای داره. گل گاوزبان خواص درمانی زیادی داره که در طب ابوعلی سینا مهمترین اون، آرامبخش بودن این گیاه دارویی معرفی شده. این ترکیب طبعی گرم داره و مصرف اون در روزای اغازین فصل پاییز که افسردگی شدید شدن میشه، بسیار مناسبه. گل گاوزبان و سنبل الطیب، واسه دردهای کلیوی بسیار کارایی دارن و می تونن جانشین مسکنا و  خواب آورهای شیمیایی شن.

دمنوش چاق کنندہ ہی زیان

چای بابونه از دیگر ترکیباتیه که این روزا به عنوان دمنوش مصرف میشه. این گیاه طبیعتی معتدل داره. از خواص ان میشه به ضد یبوست و اشتها اور بودنش اشاره کرد. بابونه جزو داروهاییه که میتونه به افراد با وزنهای بسیار پایین در تقویت اشتها کمک کنه. هم اینکه اگه در آستانه یه امتحان حفظ کردنی هستین، این گیاه، در تقویت حافظه به شما کمک میکنه. بابونه جزو گیاهانیه که به صورت می شه. اگه تمایل به مخلوط کردن اون با گیاهان دیگه دارین، می تونین از یه گیاه با طبع سرد در کنار اون استفاده کنین

از دمنوش لاغری تا چاقی و آرامش اعصاب + خواص

دمنوش زعفران طلای زرد بخورین

دمنوش زعفران، یا همون ترکیب چای زعفران خودمون از دیگر دمنوشای مفیدیه که می تونه جانشین چای ساده باشه. زعفران خاصیتی خنده آور داره و آرامش دهنده دردهای دندانه زعفران واسه متعادل کردن پمپاژ قلب هم خوبه. توجه کنین که این گیاه به دلیل گرم و خشک بودن میتونه واسه پوسته های چرب ایجاد اکنه کنه. پزشکان پیشنهاد کردن که در طول بارداری کمتر از ان استفاده شه تا احتمال سقط جنین کم بشه.

فشارخون خود رو بالا ببرین

چای بلادرنجبویه از دیگر دمنوشای  نسبت به بقیه دمنوش های معرفی شده داره. بادرنجبویه طبعی شدیدا گرم و خشک داره و بهتره که در کنار اون از گیاهی با طبع سرد استفاده شه. این گیاه برطرف کننده بوی بد دهن است و می تونه محرک خوبی واسه افزایش فشار خون باشه. استفاده تکراری از این گیاه واسه افراد سن بالا تر که مریضی فشار خون دارن،  پیشنهاد نمی شه

لاغر شید و لاغر بمونین

زیره مشکی یکی از خوراکی هاییه که به طور تضمینی می تونه شما رو لاغر نگه داره. حالا اگه این گیاه به صورت دمنوش مصرف شه، میتونه تاثیر دو برابری داشته باشه. دمنوش زیره چربیای بدن رو میسوزونه و میتونه تعداد لاغر نگه داره. علاوه براین، خاصیت ضد نفخ هم داره و میتونه ضد زردی پوست باشه. اگه دوران شیردهی رو می گذرونین، می تونین از این دمنوش به عنوان محرکی واسه افزایش اندازه شیردهی استفاده کنین.

از دمنوش لاغری تا چاقی و آرامش اعصاب + خواص

افزایش حافظه با زنجبیل

زنجبیل رو تنها استفاده نکنین؛ این ماده مزه تند و تلخی داره و بهتره اونو کنار یه تیکه نبات دم کنین.زنجبیل خون ساز است و معمولا نوشیدن اون پس از جراحی و واسه خانمها پس از خونریزیای عادت ماهانه، پیشنهاد می شه. این دمنوش اندازه یادگیری و قدرت حافظه رو بالا می بره. در بعضی کتابها به کار گیری این ماده در کنار دارچین پیشنهاد شده.

سبزیایی که سیستم ایمنی رو تقویت میکنن

شاید نکته جالبی باشه اگه بدونین گیاهی که چای سبز و چای مشکی از اون به دست می اید، یکیه. اگه برگ گیاه چای رو بدون این دست اون دست کردن پس از چیدن، خشک کنین، گیاه تازه می مونه و چای سبز می شه. از مهمترین خصوصیات چای سبز، چربی سوزی و لاغر کنندگی انه. چای سبز سیستم ایمنی بدن رو نسبت به ویروسها تقویت میکنه و خاصیت ضدافسردگی داره. این چای رو میشه به صورت طبیعی و بدون نیاز هم اینکه کردن ماده های خاصی به ان استفاده کرد. با اینکه به کار گیری نبات در کنار اون با لیموترش می تونه طعم ترش و شیرینی به این ترکیب دهد.

گرم مزاجا نخورن.

اسطو خودوس، گیاهی خوشی رنگ و خوش شکله: یه جور جایی که در لیوانای دمنوش شکلی جالبی به خود ۲۲ میگیره و شما رو تا دقایقی عاشق میکنه. ابن گیاه ضد میگرنه و واسه سردردهای همیشگی افراد آرامش بخشیه. این دمنوش هم مانند گل گاوزبان، خاصیت تقویت کنندگی اعصاب و ضدافسردگی داره. طبیعت اون بسیار گرمه. پزشکان پیشنهاد کردن آدمایی که ذاتا گرم مزاج ان. با کبدی چرب دارن، از استعمالی این دمنوش دائم دوری کنن.

از دمنوش لاغری تا چاقی و آرامش اعصاب + خواص

پونه بخورین

دمنوش اویشن و پونه، از ان دمنوشای بر طرفدار در لیست سفارشات کافه های مختلفه. ابن گیاه دقیقا متناسب فصلای سرد پیشروه که می تونه خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته باشه. این دمنوش واسه دردهای دوران قاعدگی هم مناسبه. اونو می تونین به همراه یه قاشق غذاخوری عسلی استفاده کنین تاطعمه شیر بن تری براتون داشته باشه.

پیشگیری از سرماخوردگی

میوه نسترن، از جمله گیاهانیه که تازگیا در دسته دمنوشا قرار گرفته. ابن میوه طبیعتی معتدلی اما خشک داره. پر از ویتامین C هستش و در روزای شروع بن فصل سرما، می تونه از دچار شدن به بیماریایی مانند سرماخوردگی و گلودرد پیشگیری کنه. این دمنوش، کاهشی دهنده فشار خونه و استفاده زیاد اون واسه خانمها خصوصا در دوران عادت ماهانه  پیشنهاد نمی شه. ابن گیاه درمون دهنده دردهای اندامهای داخلی مانند معده و کلبه س. این گیاه عی تونه تنها استفاده شه، اما به کار گیری عسل و خرما در کنار این دمنوش طعم متفاوتی به اون میده.

.

منبع :www.sefidak.com

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *