از دندان های زرد و ساییده شده تان خسته شده اید؟ | بیماری

: مجله سیب سبز – مهتاب بهری تاش: هرچقدر هم که قشنگتر باشین دندونای نامرتب، فاصله دار، زرد و کدر بر زیبایی تون پیروز شده و چهره شما رو خسته و سن بالا نشون میدن. اگه شمام از دندونای تون ناراضی هستین و می خواین مانند هنرپیشگان هالیوود دندونای مرواریدی داشته باشین قبل از هر اقدامی این مقاله رو بخونین تا با کمک دکتر حسین فدوی، جراح و دندانپزشک از آسون ترین راه زیباسازی دندانا خبردار شین!

: از دندونای زرد و ساییده شده تون خسته شدین؟

لامینت یا ونیر سرامیکی که به اون «پرسلن ونیر» هم می گن، شامل یه پوسته نازک سرامیکی (چینی) به قطر ۵، ۶ میلی متره که درواقع دو برابر ضخامت یه پوسته تخم مرغ قطر داره. این پوسته ها به کمک شکلای جور واجور باندهای رزینی- همون ماده ای که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندون می شه- روی دندون تراش خورده چسبونده می شه. در واقع لامینت در شرایط زیر کاربرد داره:

• وقتی که دندانا دچار تغییر رنگ عمیق شدن و نمای نازیبایی به فرد میدن.

• در مواردی که دندانا دارای ترک خوردگی، سایش و حتی شکستگی لبه دندانی هستن.

• وقتی که بخوایم فاصله بین دندونای قدامی رو کم کنیم و یا ببندیم.

• وقتی که مریض تمایل به اصلاح خط لبخند (smile design) خود داشته باشه.

• در موارد خاص بی نظمی در جزیی دندونای قدامی

زیباسازی دندون با سرامیک

باید توجه داشت در بعضی موارد خاص لامینتا به غیر از موضوع زیبایی به عنوان یه طرح درمان یا راه حلی درمانی مطرح می شن؛ مثلا بعضی وقتا ساییدگی سطح خارجی دندون که منتهی به حساسیت دندون ها می شه با به کار گیری لامینتا به طور کامل بر طرف می شه.

به مزایایش می ارزه؟

از امتیازات لامینتای سرامیکی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

۱. زیبایی خیره کننده و طبیعی: این زیبایی به دلیل درخشش نور در سطح پرسلن به دندون ایجاد می شه؛ در حالی که مینای دندون نور رو در سطح عاج باز می تاباند.

۲. نبود رنگ پذیری و جرم پذیری: سطح شیشه ای سرامیک رنگ و جرم قبول نمی کنه.

از مشکلات لامینتای سرامیکی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اگه بشکنن یا ترک بردارن بیشتر باید تعویض شن.

۲. اگه کمی تراش زیادتر از حد باشه و به عاج دندون برسه، چسبندگی ضعیف تر هستش و لامینت ممکنه زودتر بیفته.

۳٫ در دندانا با پوسیدگی وسیع و یا پرکردگیای قدیمی کاربرد نداره.

۴٫ بعد از چسباندن لامینت روی دندون رنگ و شکل اون قابل تغییر نیس.

۵٫ این درمان هزینه تقریبا گرانی داره.

به چه کسائی پیشنهاد نمی شه؟

لامینتای دندانی در موارد زیر نباید مورد استفاده قرار گیرند:

• در مریضایی که عادتای جویدنی خاص مثل براکسیزم یا دندون قروچه دارن.

• دندون ناسالم و مریض نمی تونه انتخاب مناسب و صحیحی واسه لامینت باشه؛ به طور مثال در صورت وجود مشکل درلثه یا دندون با حجم زیاد پوسیدگی و پر کردگی اول باید مشکل دندون حل شه؛ بعد درمان لامینتا انجام شه.

• دندانایی که تمایل به سمت لب دارن.

• دندانایی که بر اثر سایش ارتفاع خود رو از دست دادن.

• وقتی ضخامت مینای دندون به اندازه کافی نباشه.

• اگه بهداشت دهانی فرد ضعیف باشه.

اگه بشکنه باید چیکار کنیم؟

لامینتا مستعد شکستگی و کنده شدن هستن؛ در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا بازسازی یا جانشین شن. در اینجور وضعیتی باید لامینت کنده شده رو بدون هیچ فشاری داخل دستمال تمیز قرار داد و به دندانپزشک برگشت داد تا در صورت امکان، دوباره استفاده کرده شه. ترس از افتادن لامینت، یکی از مشکلات اصلی بیمارانه که در صورت رعایت یه سری اصول اولیه اونم بر طرف می شه.

پشیمونی فایده نداره!

در این فوت وفن، دیگه نمیشه دندانا رو به حالت اولیه برگرداند چون تراش داده می شن. اما در بیشتر موارد به دلیل نمای بسیار زیبایی که به دندانا میده، خود مریض هم شکل اولیه دندون هاش رو فراموش میکنه و دیگه حتی به برگردوندن اونا به حالت اول هم فکر نمی کنه. باید بدونیم که در بیشتر موارد لامینتا با ایجاد نمای طبیعی و بسیار قشنگتر روی دندانا در زیبایی کل صورت تاثیر می ذارن. بعد از یه مدت هم فرد دیگه اونا رو جزو دندونای خود می دونه و حتی فراموش میکنه در دهن خود لامینت داره.

این نکات رو یادتون نره

– رعایت بهداشت دهانی مناسب یکی از بهترین اصول حفظ لامینتا هستش. از دندانپزشک باید چگونگی درست مسواک زدن، نخ دندون کشیدن و بقیه اصول بهداشتی رو سوال کنین و از خمیر داندان با فلوراید زیاد استفاده کنین.

– از وارد کردن نیروهای شدید به لامینتا و هم اینکه از جویدن ناخن، یخ، تخمه و دیگر مواد سخت دوری کنین.

– مانند هر بازسازی دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان هست که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می شه.

– بعضی از دهن شویه های شامل فلوراید روی لامینت تاثیر منفی داره. پس قبل از به کار گیری دهن شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید.

منبع برترینا

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *