از دوران جنینی فرزندتان | برایش اشعار موزون و کتاب بخوانید & | بیماری

: از دوران جنینی بچتون ، براش اشعار موزون و کتاب بخونین

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  کارشناسان معتقداند والدین می تونن واسه نوزادان تازه متولد شده هم کتاب بخونن. واقعا مهم نیس که نوزاد چند ساله باشه. خوندن، فرصت بزرگیه واسه در آغوش گرفتن نوزاد و ایجاد رابطه با اون.

جالبه که تعدادی از محققان حتی پیشنهاد دادن که بعد از ماه ششم بارداری واسه جنین خود داستان بخونین و آوازهای دلپذیر پخش کنین . چون در دوران جنینی کودک می تونه، صدای خارج از شکم مادر رو هم بشنوه. به خاطر این پیش نهاد می کنن که با جنین صحبت شه، حتّی می تونین هر روز به مدت سه ماه (ماه ششم تا نهم) روزی سه بار کتاب ساده آهنگین یا قصه آهنگین رو با صدای بلند واسه اون بخونین. کودک شما در دوره نوزادی با نشونه هایی چون مکیدنای طولانی، تند شدن ضربان قلب و تنفس و … نشون میده که این کلام و آوا رو قبلاً شنیده.

کتاب خوندن واسه نوزادان به ساختن کلمات نوزادان و تحریک خیالات اونا کمک کرده و مهارتای ایجاد رابطه رو در نوزاد تقویت می کنه. واقعا هر چی قدر بیشتر با نوزاد خود از اول صحبت کنین، در پرورش و رشد بهتر نوزاد خوبه.

تحقیقات نشون داده، مهارتای زبون و حتی هوش به تعداد کلماتی که نوزاد هر روز می شنوه رابطه پیدا می کنه. هم اینکه صحبت کردن با نوزاد به اون کمک می کنه تا سریعتر کلمات رو یاد گرفته و معنی اونا رو درک کنه.

در ماه های اول، همونطور که نوزاد صحبتاتون رو می شنوه به ریتم زبون بیشتر از محتوا توجه داره. پس وقتی که می خواین مطلبی رو بخونین هر چیزی رو می تونین امتحان کنین، کتابای کودک، یه مجله و یا حتی یه رمان.

نوزاد شما ممکنه عاشق عکسای روشن و نورانی داخل کتاب شه. پس تا اونجائیکه می تونین از کتابای مقوایی عکس برجسته و یا کتابهایی که دارای تصاویر زیادی هستن استفاده کنین. تصاویر رنگارنگ ذهن نوزاد رو تحریک کرده و به بیان احساسات اون کمک می کنه.

نوزادان در این شرایط احساسات خود رو با فریاد کشیدن، نزدیک بردن کتاب به سمت دهن و یا پاره کردن صفحات کتاب میگن. به همین منظور به والدین پیشنهاد می شه از کتابایی که دارای صفحات مقوایی و سنگین هستن استفاده شه. این کار به دووم کتاب کمک بیشتری می کنه.

کودک در سن هشت یا نه ماهگی از اشعار کودکانه حال می کنه. در دواز ده تا پونزده ماهگی به عکسای کتاب موقع خوندن شعر و آواز نگاه می کنه.

تو یه سال و نیم تا دو سال کتاب رو ورق می زنه و کم کم داستانا رو خوب یاد میگیره و اگه شما در خوندن کتاب اشتباه کنین اونو اصلاح می کنه.

اگه بچه شما در این سنین مطالعه رو دوست نداره نگران نشید، هر بچه ای رشد مخصوص به خود رو داره.

وقتی واسه بچه ها کتابای زیادی رو با صدای بلند می خونین کم کم می فهمید که اونا از چی خوششون میاد اگه منصف باشین قبول می کنین که خودتون هم از خوندن داستانا حال می کنین.

بعضی از فعالیتا و کارای جانبی در مطالعه، بیشتر از خوندن با صدای بلند به رشد فکری کودک کمک می کنه نباید توقع داشت که بچه، هم به شما و هم به کتاب توجه کنه همین که شما توجه اونو به کلمات وعکسا جلب کنین احساس رضایت می کنین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *