از دیابت عصبی چه می دانید؟ | بیماری

: به گزارش ایران ناز دیابت عصبی به عنوان یه واژه مصطلح، در مکالمات روزمره مردم استفاده می شه، ولی واقعیت اینه که از نظر علم پزشکی واژه ای به این نام موجود نیس، تعریف دچار شدن به دیابت اینه که، وقتی قند خون یه فرد، دست کم دو بار در حالت ناشتا از ۱۲۶ بالاتر باشه یا بعد از خوردن غذا از ۲۰۰ بالاتر رود به دیابت مبتلاست.

 

اما، هم افراد دیابتی و هم افراد سالم (غیر دیابتی) وقتی تحت فشارهای عصبی قرار گیرند، قند خونشون بالاتر میره و وقتی آروم شن کمی خوب میشه. دلیل این موضوع مشخصه، هورمونای استرس که موثرترین اونا، آدرنالین و نورآدرنالینه، هنگام تنش عصبی، وارد خون می شه.

 

 

این هورمونا قند خون رو از ذخایر بدن آزاد می کنن و از طرفی با ایجاد مقاومت نسبت به انسولین، جلوی مصرف قند از طرف سلولای عمومی بدن رو میگیره تا این قند به مصرف مغز که بی نیاز از انسولین می تونه از قند بهره مند شه، برسه.

 

البته بین استرس هورمونای دیگری مثل گلوکاگون، هورمون رشد و کورتیزول هم ترشح می شه که اونا هم با ساز و کاری مشابه، موجب افزایش قند می شن. بالا رفتن قند بین استرس در واقع کارکرد دفاعی بدنه که مغز رو با جریان بالای قند، تغذیه کنه تا فرد بتونه بخوبی بر استرس فائق آید.

 

شکلای جور واجور استرس هایی که میشه مثال زد، شامل ازدواج، طلاق، دوری یهویی از بچه یا پدر و مادر و استرسای جسمی مثل بیماریای شدید، بلوغ و تصادفاته. از استرسای بسیار عادی در پزشکی، شکلای جور واجور جراحیای سبک و سنگینه.

 

 

جراحیای کوچیک دندون و لثه، شکلای جور واجور جراحیای کوچیک که در مطب انجام می شه، و جراحیای بزرگ که با بیهوشی همراه س، همه می تونن استرسای بسیار شدیدی به فرد وارد کنن و با مکانیسمای گفته شده، قند خون رو به بالاترین حد ممکن برسانند.

 

اینطوری، بیماران دیابتی بین استرس دچار قند خون خیلی بالا می شن. بعضی وقتا هم فرد دچار دیابت ملایمه یا دچار پره دیابت یا دیابت مخفیه، ولی بین استرس قند خونش بالا میره و تازه متوجه مریضی خود می شه. چیزی که توضیح داده شد، مواردیه که مردم به اون دیابت عصبی می گن.گر چه ممکنه

 

بعد از استرس مریض دوباره قند خون طبیعی پیدا کنه، اما باید دونست که در بیشتر این موارد به هر حال مریض دچار دیابت شده، یا بزودی گرفتار می شه. در این موارد هم باید دیابت درمان شه، چون شکلای جور واجور استرسا در زندگی روزمره هست و این افراد تکراری دچار بالا رفتن قند خون می شن و نیازمند اتخاذ روشای درمانی هستن.

.

منبع : irannaz.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *