از دید طب سنتی کم خونی منعی برای روزه داری نیست | طب ایرانی

از دید طب سنتی کم خونی منعی واسه روزه داری نیس

روی خط خبرگزاریا, طب سنتی

یه متخصص طب مکمل با بیان اینکه کم خونی افراد با روزه داری منافاتی نداره، تاکید کرد: بیماران گرفتار به کم خونی و فقر آهن با مصرف مکمل آهن در وعده افطار یا سحر خیلی راحت می تونن روزه بگیرن و این مشکل با روزه داری منافاتی نداره.

دکتر سیما صدرای در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه علوم پزشکی تهران، گفت: باید توجه داشت که نمیشه واسه تموم آدمایی که به یه نوع مریضی مشترک گرفتار هستن، دستورالعمل برابری در مورد روزه داری تجویز کرد؛ چراکه شرایط هر فرد از جمله سن، جنسیت و شدت مریضی از یکی به یکی دیگه فرق داره.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماران گرفتار به کم خونی و فقر آهن با مصرف مکمل آهن در وعده افطار یا سحر خیلی راحت می تونن روزه بگیرن. البته در مورد مریضایی که اندازه ذخایر آهن اونا پایینه و همیشه دچار ضعف و سستی می شن و با افزایش تپش قلب روبرو هستن در مورد مبادرت به روزه داری باید با دکتر مشورت کنن؛ چراکه در این بیماران برعکس بیماران گرفتار به تالاسمی پیشنهاد می شه که همراه با گوشت مخصوصا در وعده افطار از لیموترش تازه استفاده شه.

صدرای با اشاره به اینکه دلیل کم خونی باید ریشه یابی و به صورت هورمونی درمان شه، گفت: طب فشاری یا رفلکس تراپی روشیه که واسه همه اعضای بدن، “نقطه” رو در نظر میگیره و با مالش و فشار اون نقطه به رفع ناراحتی می پردازه که با فشار دادن مرکز کف دست و میان چهارانگشت منتهی به کاهش خونریزی و تقویت بافت رحم در زنان می شه. هم اینکه چرب کردن کف پا قبل از خواب با روغنای گیاهی منتهی به افزایش چرخش خون در بدن درزمان روز می شه و از سر دردهای حاصل از کم خونی در زمان روزه داری مانع می شه.

این متخصص طب مکمل در آخر با بیان اینکه رعایت رژیم غذایی خون ساز در ماه رمضان از اهمیت زیادی برخورداره، اعلام کرد: بیشتر افراد پس از افطار با فاصله کم یا همراه غذا، چای می خورن که باعث شدید شدن کم خونی در افراد می شه. بهتره افراد با کم شدن مصرف چای که مانع جذب آهن می شه، آب گرم به همراه هل، بیدمشک یا دارچین بنوشن.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *