از دیفتری بیشتر بدانید | بیماری

مریضی دیفتری نوعای جورواجور داره و در قسمتهای جور واجور گوش و حلق و بینی به وحود میاد می خوایم علائم و نشونه های مهم اونو بشناسیم و راه های درمانی هریک رو بدونیم تا بتونیم با اون مقابله کنیم

دیفتری یه مریضی زیاد باکتریاییه، این مریضی مسریه و به وسیله تماس فیزیکی مستقیم یا ورود ذرات آویزون در هوا به دستگاه تنفس انتقال پیدا می کنه.

 به گفته کارشناسان گوش و حلق و بینی، پس از ورود باکتری دیفتری به بدن آدم اول قسمت فوقانی دستگاه تنفس دچار مشکل شده و بعد گلو، پوست، قلب و دستگاه عصبی مرکزی درگیر می شن.

این مریضی شامل شکلای جور واجور مختلفی از جمله دیفتری حلق، حنجره و لوزه، پوستی و چشمیه که در دیفتری حنجره، صدای مریض میگیره و سرفه های بسیار شدید می کنه، نوع پوستی اونم در اثر رعایت نکردن بهداشت ایجاد می شه و هم اینکه در دیفتری لوزه، مریض با گلو درد و گرفتگی صدا، سختی در بلع، مشکل در تنفس و تب و لرز و بی حالی روبه رو می شه. اما در کل مشکلات نوع حلق اون بسیار شدیدتر و شایع تر از شکلای جور واجور دیگه س.

از مشکلات مریضی دیفتری هم میشه به التهاب عضلات قلب و مشکلات تنفسی، صدمات قلبی، کلیوی و عصبی اشاره کرد. یه علامت روشن این مریضی که اونو از گلودرد ویروسی جدا می کنه؛ ایجاد شدن یه غشا خاکستری کلفت در بینی، گلو و مجاری هواییه که به دلیل سم تولیدشده به وسیله باکتری ایجاد می شه.

هم اینکه در صورت دچار شدن کودک یا فرد بالغ به این مریضی، واسه خنثی کردن سموم موجود در گردش خون یه ضد سم اختصاصی تزریق می شه.

کارشناسان فکر می کنن که امروزه دیفتری علاوه بر درمان، با تزریق واکسن قابل پیشگیریه. این واکسن به همراه واکسن کزاز و مشکی سرفه استفاده و تجویز اون در شروع شیرخوارگی پیشنهاد می شه، از مشکلات جانبی واکسن میشه تب ناچیز، گیجی و درد در محل تزریق رو نام برد و تنها میشه گفت کودکان مبتلابه مشکلات مغزی پیشرفته گزینه مناسبی واسه دریافت این واکسن نیستن.

فارس

منبع : دکتر سلام

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *