از دیورتیکولیت غافل نشوید! | بیماری

: از دیورتیکولیت غافل نشید!

: دیورتیکولیت مریضی مربوط به رودهه که بیشتر واسه زنده بزرگ و با احتمال خیلی کم در روده کوچیک اتفاق میفته. این مریضی دلیل می شه تا دیواره روده برآمده و منتهی به ناراحتی فرد شه. درد درقسمت تهتانی  شکم و مایل به سمت چپ و تب می تونن از علائم این مریضی بشمار برن.

دیورتیکولیت معمولا با آنتی بیوتیک و تغییرات کم در رژیم غذایی قابل درمانه اما نیاز به توجه پزشکی هم داره. قبل از این که دیورتیکولیت دردسر ساز شه، باید علائم خاموش اونو بخوبی شناخت.

دیورتیکولیت وقتی اتفاق میفته که مخاط روده بزرگ، آلوده یا ملتهب شه. درد در سمت چپ و پایین شکم می تونه از علائم دیورتیکولیت باشه. این مریضی روده بزرگ قابل درمانه اما در صورت درمان نشدن توانایی برگشت داره.

درد در قسمت تحتانی و چپ شکم: این درد از شایع ترین علائم دیورتیکولیته و ۸۰ درصد از مبتلایان اونو در ناحیه زیر ناف خود تجربه می کنن.

یبوست: خیلی از مردم با مشکل دیورتیکولیت متوجه تغییر الگوهای اجابت مزاج می شن. یبوست بسیار شایع تر از اسهاله.

تب و لرز: اگه دیورتیکول به باکتری آلوده شه، تب در تلاش واسه مقابله با عفونت در بدن اتفاق می افته.

تغییر در اشتها: درد معده به وجود اومده به وسیله دیورتیکولیت باعث کاهش اشتها هم می شه. خیلی از افراد هم مشکلات هضم رو تجربه می کنن.

عامل خطر دیورتیکولیت: رژیم غذایی کم فیبر

رژیمای غذایی دارای چربی بالا و فیبر کم می تونه فرد رو بیشتر در خطر دیورتیکولیت بذاره. به گفته کارشناسان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، افزایش اندازه فیبر در رژیم غذایی به جلوگیری از شعله ور شدن دیورتیکولیت کمک می کنه. بهترین منابع فیبر میوه ها، سبزیجات و غلاته اما دکتر شما ممکنه مصرف مکملای فیبر رو هم پیشنهاد کنه.

عامل خطر دیورتیکولیت: ورزش نکردن

یه برنامه ورزشی منظم می تونه خطر دچار شدن به دیورتیکولیت رو کم کنه. ورزش منظم در افزایش سلامت روده مهمه.

عامل خطر دیورتیکولیت: ننوشیدن مایعات به اندازه کافی

نوشیدن آب به اندازه کافی همراه با مقادیر لازم فیبر منتهی به جلوگیری از یبوست و در آخر کاهش خطر دچار شدن به دیورتیکولیت می شه.

عامل خطر دیورتیکولیت: مصرف داروهای ضد التهابی

بعضی داروها خطر دچار شدن به دیورتیکولیت رو زیاد می کنن از جمله استروئیدها، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن.

درمان دیورتیکولیت معمولا با روشای بدون جراحی انجام می شه، این روش ها عبارتند از:

در موارد ناچیز ، تغییر در رژیم غذایی و استفاده از داروها و غذاهایی که باعث نرم شدن مدفوع می شن، ممکن است کافی باشه. در موارد زیاد مریضی دیورتیکولیت، ممکن است دکتر درمان با دارو، استراحت و در موارد نادری جراحی رو تجویز کنه.

به کار گیری پدهای گرمایی روی شکم به خاطر رفع درد و اسپاسم.

بستری شدن در بیمارستان فقط به هنگام بروز مشکلات.

عمل جراحی در مواردی که عفونت دیورتیکول و یا خونریزی اون شدیده. در این روش درمانی یه تیکه از روده بزرگ ورداشته می شه.

در صورت بروز درد شدید و یا تب، استراحت کنین و فعالیتای خود رو کنار بذارین، وقتی که علایم مریضی رو به بهبودی گذاشت، می تونین به مرور فعالیتای گذشته رو از سر بگیرین.

تجویز آنتی بیوتیک از طرف دکتر، وقتی که دیوتیکولا دچار عفونت شده باشن، لازمه.

دارهایی که باعث نرم شدن مدفوع و راحتی در اجابت مزاج می شن، تجویز می شن

در صورتی که نتونین رژیم غذایی پرفیبر داشته باشین، داروهای مسهل از نوع حجیم کننده های مدفوع ممکن است تجویز شن. توجه داشته باشین که از مصرف داروهای مسهل بدون تجویز دکتر جدا دوری کنین.

با رعایت موارد زیر میشه احتمال دچار شدن به مریضی دیورتیکولیت رو کم کرد و از بروز اون پیشگیری کرد:

خوردن غذایی پر فیبر در تموم طول زندگی

نوشیدن مایعات زیاد

حفظ آمادگی قلبی ـ عروقی مناسب (این مریضی ممکن است با اختلات عروقی رابطه داشته باشه)

این مریضی روده بزرگ شایع نیس و در بیشتر مواقع این مریضی علائم و نشونه ای نداره. در صورتت بروز علایم گفته شده به دکتر مراجعه کنین. درمان مریضی دیورتیکولیت معمولا بدون جراحی صورت میگیره و جراحی فقط در موارد زیاد و طولانی که به بقیه روشای درمانی جواب نمی ده، تجویز می شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *