از روز جهانی تخم مرغ چه می دانید | سبزیجات

از روز جهانی تخم مرغ چه میدونید

 

از روز جهانی تخم مرغ چه میدونید

تخم مرغ نه فقط یه وعده غذایی خوشمزه و کامله ، بلکه یه عنصر لاینفک واسه تولید خیلی از غذاها هستش.سالهاست که تخم مرغ به عنوان یه منبع غذایی طبیعی و کامل مطرحه. این ویژگی، به دلیل مواد مغذی استثنایی تخم مرغه

تخم مرغ دارای پروتئین با کیفیت بالا( حاوی۵/۵ گرم پروتئین یا ۱/۱۱ درصد ارزش روزانه DV% پروتئین لازم روزانه) و هم شامل تموم ۹ اسید آمینه لازم و مقادیر خیلی از ویتامینا و مواد معدنی لازمه.

کولین تخم مرغ جدا از اثر قابل توجه روی کارکرد مغز و سیستم عصبی واسه رشد و نمو جنین و کودک و هم اینکه تقویت حافظه، برروی سلامت قلب و عروق هم موثره.

از اونجا که تخم مرغ منبع خوبی از ویتامینای گروه ب مخصوصا B12 هم هست، اهمیت کلی ای در روند تبدیل هموسیستئین به مولکولای بی خطر داره.

لوتئین و زاگزانتین زرده تخم مرغ با بیشترین حد تأثیرگذاری در مقایسه با بقیه غذاهای شامل این مواد یا مکملا، از استحاله و دژنراسیون لایه ماکولای شبکیه و نابینائی به وجود اومده به وسیله اون در سالخوردگی جلوگیری می کنه.

بر خلاف همه این شگفتیها اما بدیش اینه جایگاه تخم مرغ در سبد غذایی بدلیل اینکه شامل مقادیری از کلستروله، کاهش

از روز جهانی تخم مرغ چه میدونید

پیدا کرده. بیشترین تحقیقات علمی گذشته نه فقط تخم مرغ رو به گذشته نورانی اونا بر می گردونه، بلکه جایگاه اونا رو به عنوان یه غذای کاربردی بالا برده و دلایلی رو واسه مصرف همیشگی تخم مرغ ارائه می کن.

اما جشنواره تخم مرغ چیه؟

جشنواره تخم مرغ با هدف شناساندن این ماده غذایی سالم به جامعه مخصوصا اجتماع دانش آموزان راه اندازی گردیده ، از جمله اهداف اصلی این جشنواره آشنا کردن دانش آموزان و والدین اونا با خیلی از خواص تخم مرغ به عنوان یه ماده با ارزش غذایی بالا و هم اینکه اصلاح بعضی از دونسته های گذشته در مورد تخم مرغه.این جشنواره در ۱۷ مهرماه که به نام روز جهانی تخم مرغ هم نامگذاری شده برگزار گردید و برطبق آمار با استقبال تقریبا بالایی هم همراه بود.این وسط اطلاع رسانی جامعی که در سطح مدارس و به خصوص دبستانای تهران از اول ماه مهر انجام گرفته بود در سطح استقبال و هم اینکه بالا بردن سطح آگاهی هم میهنان عزیز تاثیر خاص ای داشته.

هم اینکه سایت آموزش آشپزی پس از منتشر کردن این مقاله عزمشو جزم کرد تا با معرفی دستورات غذایی که در اونا از تخم مرغ استفاده شده ، گامی هرچند کوچیک هم جهت با پیشبرد اهداف این جشنواره برداره.

از راه این لینک می تونین روش درست کردن غذاایی که شامل تخم مرغ هستن رو ببینین.

برچسب هااموزش اشپزی, پروتئین, تخم مرغ, تقویت حافظه, جشنواره تخم مرغ, دستورات غذایی, زرده تخم مرغ, سبد غذایی, روش درست کردن غذا, غذا, کولین تخم مرغ, ماده غذایی سالم, منبع غذایی, مواد معدنی, مواد مغذی, وعده غذایی

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *