از رونمایی ۷ محصول استراتژیک سلامت تا رقابت ۶ هزار دانشجوی دکتری پزشکی | بیماری

: در این بسته خبری به مرور مهمترین اخبار بخش سلامت در هفته گذشته می پردازیم.

به گزارش خبرنگار  بخش بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوون، بخش بهداشت و درمان در هفته گذشته با اتفاقایی زیاد مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از اونا می پردازیم.

خوراکیای تقلبی که نباید به اونا لب بزنین +لیست موادغذایی غیرمجاز

وحید به درد بخور مدیرکل اداره فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو لیست چند فرآورده های غذایی و آشامیدنی غیرمجاز رو اطلاع رسانی کرد.

بر این پایه در نامه اطلاع رسانی لیست اجناس غیر مجاز به تعزیرات حکومتی اومده:

هم جهت با اجرای ماده ۴۳ بخش بهداشت و درمان درمان قانون تعزیرات حکومتی با در نظر گرفتن اطلاعات جدول ملحق شد درخصوص فرآورده های غذایی و آشامیدنی غیرمجاز، خواهشمنده دستور کنین در صورت مشاهده شکلای جور واجور نامبرده در سطح عرضه ضمن جمع آوری اجناس، اقدام قانونی لازم رو عادی کنین.

شروع رقابت ۶ هزار نفر در آزمون دکتری پزشکی از امروز +زمان انتشار کلید و یافته های

آبتین حیدرزاده رئیس امتحان آموزش پزشکی از شروع برگزاری آزمون  دکتری پزشکی در ۲ روز خبر داد و گفت: دکتری تخصصی (Ph.D) و دکتری پژوهشی در ۶۴ رشته علوم پایه پزشکی و بهداشت، ۲ رشته دندونپزشکی و ۱۳ رشته داروسازی در روزای ۳۰ و ۳۱ خرداد برگزار می شه.

ایشون به آمار شرکت کنندگان در آزمون دکتری پزشکی اشاره کرد و گفت: ۹ هزار و ۲۲۰  داوطلب در آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندونپزشکی و داروسازی سال ۹۸ ثبت نام کرده بودن که حدود ۳ هزار نفر به دلیل مشکل مدارک ثبت نام نتونستن کارت ورود به جلسه خود رو اخذ کنن و  از شرکت در آزمون محروم شدن.

رئیس مرکز امتحان آموزش پزشکی ادامه داد: از ۹ هزار و ۲۲۰  داوطلب ثبت نام کننده در آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندونپزشکی و داروسازی سال ۹۸ ثبت نام کرده بودن، هزار و ۱۲۱ داوطلب زن و ۳ هزار و ۹۹ داوطلب مرد هستن و  ۳۱۹ نفر از داوطلبان آزمون دکتری تخصصی تحقیق محور رو واسه ادامه تحصیل انتخاب کردن.

ایران رتبه هفتم دنیا در داروسازی/ معاونت علمی به جای مانع بودن با وزارت بهداشت همکاری کنه

رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مراسم رونمایی از هفت محصول علم بنیان و جلسه مدیران فناوری و رؤسای مراکز رشد فناوری دانشگاه های علوم پزشکی که با حضور وزیر بهداشت و ستاری معاون علمی ریاست جمهوری برگزار شد، اعلام کرد: ما در فناوری نسبت به تحقیق جوون تر هستیم و وقتی که پای بعضی شرکتای علم بنیان و در بعضی موارد بسیاری تمایل ندارن محصول علم بنیان تولید شه چراکه این افراد نفوذ دارن و از واردات سود می برن به خاطر همین شرکتای علم بنیان نیاز به پشتیبانی دارن.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: نباید در رقابتا خسته شیم و بدیش اینه رقابت ساختاری در خیلی از بخشا حتی وزارت بهداشت داریم؛ مثلا اجناس واسه اخذ پروانه و ورود به بازار دچار پروسهایی پیچیده می شن، پروسها در اداره کل لوازم پزشکی و سازمان غذا و دارو اصلاح شن.

: در معاونت علمی ریاست جمهوری باید بازنگریایی انجام بشه؛ معاونت علمی ریاست جمهوری از نظر فنی باید کار رو در اختیار وزارت بهداشت بذاره؛ بعضی وقتا تماشاگر اون هستیم که واسه بازدید از شرکتای علم بنیان آدمایی مراجعه می کنن که اصلا متخصص نیستن، معاونت علمی به جای مانع بودن با وزارت بهداشت همکاری کنه.

۷ محصول هدف دار بخش سلامت رونمایی شد

هفت محصول هدف دار بخش بهداشت از جمله ٢ طرح کلان ملی لوازم پزشکی با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالن همایشای رازی رونمایی شد.

 

دستگاه رادیولوژی دیجیتال، دستگاه اتوکلاو سریع رومیزی به عنوان ٢ طرح کلان ملی و دستگاه لامپ نوری مرئی میکروب کشی، دستگاه فشار هوایی مثبت ۲ سطح بای پپ، پست تولید هیدروکسی آپاتید کربناته نانو ساختار، ماده اولیه دارویی سیتاگلیپتین و هلیوم مایع با تلاش محققان ایرونی ساخته شده بود، امروز رونمایی شد.

 

خیز ستاد اجرایی فرمون امام (ره) واسه جلوگیری از واردات ۵٠٠ میلیون دلار ماده اولیه و دارو

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمون حضرت امام (ره) اعلام کرد: یکی از بحثای جدی در اقتصاد مقاومتی امنیت در بخش داروییه، به خاطر همین در ستاد اجرایی فرمون امام (ره) از چند سال قبل که سیاستای اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تشکیل شهرک صنعتی دارویی برکت انجام شد.

ایشون با بیان اینکه تقریبا ۹۵ درصد از داروی لازم کشور در داخل تولید می شه، گفت: پنج درصد از داروهای کشور وارداتی هستن که بیشتر در بخش داروهای بیماران خاص و داروهای گرانه و به خاطر همین هم ۳۰ درصد از ارزش دارویی کشور رو به خود اختصاص میدن.

مخبر ادانه داد: بر همین پایه یکی از سیاستایی که در دستور کارمون قرار دادیم این بود که بتونیم این پنج درصد رو تولید کنیم تا اول اینکهً دشمن نتونه در این شکلای جور واجور با ما تقابل کنه و دوم اینکه قیمت تموم شده این داروها رو کاهش بدیم؛ مثلا در یکی از داروهایی که دو سال گذشته در بخش سرطان تولید کردیم، در سال ۹۷ تقریبا ۱۲۰ میلیارد تومن پول کمتری از جیب بیماران سرطانی خارج شد.

صادرات داروای ایرونی به ٣٠ کشور دنیا/ ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو حذف نمی شه

شونِه ساز سرپرست سازمان غذا و دارو اعلام کرد: در داروسازی کشور از توان بالقوه خوبی در دهه های گذشته بهره مند شدیم و بر خلاف تلاشا واسه ایجاد رقابت در تامین دارو از طرف دشمنان مشکل جدی نداریم.

: ما ١٢٠ کارخانه داروسازی فعال و ٧٠ کارخانه ساخت ماده اولیه دارویی، ۵۶ شرکت پخش پخش دارو  در سراسر کشور داریم که دارو رو با قیمت برابر در سراسر کشور پخش می کنن و ١٢ هزار داروخونه این داروها  رو عرضه می کنن.

شونِه ساز با بیان اینکه ٩٧ درصد داروای لازم رو تولید می کنیم، گفت: هم جهت با تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی دارو خوب عمل کردیم، اما نمیشه درب کشور رو به روی داروای نوین در دنیا ببندیم چون که خیلی از بیماران به داروا جدیدی که در داخل تولید نمی شن نیاز دارن البته اگه توجیه اقتصادی وجود داشته باشه می تونیم هر دارویی رو در داخل کشور تولید کنیم و ادعا کنیم هر دارویی که نیاز باشه می تونیم ظرف ٢ سال تولید کنیم و بر خلاف سنگ اندازی دشمنان تولید با قدرت ادامه داره.

شونِه ساز درباره ارز ۴٢٠٠ تومانی در بخش دارو و لوازم پزشکی اعلام کرد: سیاست ما فعلاً تأمین دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانیه، واسه تخصیص ارز باید سیاستای کلان گرفته شه و تغییر در سیاست باید در مورد تامین نقدینگی هم دید شه تا مردم و بیمه ها دچار مشکل نشن.

فهرست داروای گیاهی تا اواخر تیرماه منتشر می شه

مهناز خانوی مدیرکل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه شورای تدوین داروای گیاهی، در حال تدوین فهرست داروای سنتی و گیاهی هستن، گفت: ۸۰ درصد از مراحل تدوین فهرست داروای سنتی انجام شده و تا آخر تیر ماه فهرست مصوب اعلام می شه.

ایشون با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی تدوین فهرست داروای گیاهی هم گفت: فهرست داروای گیاهی هم تا اواخر تیرماه قابل انتشار هستش.

مدیرکل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه انتشار فهرست داروای سنتی و گیاهی باعث مرتب شدن سازو کارا در این بخش می شه، گفت: همه داروای طبیعی و سنتی که مجوز تولید در ایران رو داشته و یا مجوز واردات دارن، در این فهرست وارد می شن و اگه قرار باشه دارویی خارج از این فهرست تولید یا وارد شه باید اول در این شورا بررسی شه؛ اگه فرآورده ای در این فهرست موجود باشه شورا اجازه تولید فرآورده مشابه رو صادر نمیکنه.

ایران؛ بدترین نمره مالیات بر سیگار در جهان/ وزیر ارشاد در جلسات ستاد مقابله با دخانیات شرکت نمی کنه

مسجدی دبیر کل جمعیت مقابله با دخانیات با بیان اینکه وضع دخانیات در کشور نابسامانه، اعلام کرد: دولت و مجلس و قوه قضاییه به مسئه دخانیات توجهی  ندارن و در دولت وزارت صنایع حامی صنعت دخانیاته.

: سال ٩۴ تعداد کارخانه های دخانیات ٩ مورد بود و تا سال ٩٨ تعداد کارخانه ها به ١٧ مورد رسید و سود صنعت دخانیات در مصرفه و مصرف قلیان دختران در دختران چند برابر شده و قانون و آیین نامه واسه مقابله با دخانیات زیاد داریم، اما هیچ کدوم از قوانین در اصناف و وزارت صمت اجرا نمی شه.

دبیرکل جمعیت مقابله با دخانیات اعلام کرد: وزارت ارشاد جزء ستاد کنترل و مقابله با دخانیات استفاده و از سال ٨۵ تا حالا وزیر ارشاد یه بار در جلسات ستاد شرکت نکرده سینمایی اعلام کرده بود از سال ٩٧ در هیچ فیلم سینمایی سیگار مصرف نشه، اما بازم در فیلمای سینمایی و سریالای شبکه خونگی تبلیغ سیگار رو می کنن، در حالی که در ترکیه در سریالای قدیمی مصرف سیگار و قلیان رو شطرنجی می کنن.

کمبود داروی سفازولین جهانیه/ محموله وارداتی تا ۲ هفته آینده در بازار

شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو  اعلام کرد: سفازولین در داروخانه ها و شرکتای پخش موجود نیس چون که ماه اولیه اون واسه تولید موجود نیس و این کمبود فقط مختص ایران نبوده و جهانیه.

: با در نظر گرفتن اینکه ماده اولیه مناسب در دسترس شرکتای داروسازی نیس به خاطر همین واسه تامین نیاز دارویی بیمارستان واردات فوریتی سفازولین رو در دستور کار قرار دادیم و حالا محموله سفازولین در گمرگ قرار داره و ظرف ۲ هفته آینده از گمرگ ترخیص و وارد بازار می شه.

انتهای پیام/

.

منبع : https:yjc.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *