از رژیم غذایی مدیترانه ای چه می دانید؟ | تغذیه سالم

به گزارش ایران ناز در رژیم غذایی مدیترانه ای کالری خیلی از برنامه تون کم نمی شه و هیچ گروه غذایی مهمی حذف نمی شه اما به جای اون چربیهای بد رو با چربیهای محافظ قلب (روغن زیتون به جای کره، ماهی یا مرغ و ماکیان به جای گوشت قرمز)

 

جانشین می کنین به این صورت که به جای دسرهای شکر دار از میوه های تازه حال می کنین و سبزیجات طعم دار و حبوبات می خورید. مغزهای گیاهی هم بخش مهمی از این رژیم غذایی رو به خود اختصاص میدن اما نباید بیشتر از یه مشت در روز استفاده کنین.

 

نون جفت و جور شده از غلات کامل هم در حد متوسط می تونین استفاده کنین.وقتی مثل مردم مدیترانه غذا می خورید، دیگه خبری از غذاهای یخی و فریزری یا فست فود نیس. غذاها فصلی و تازه هستن که با روشای ساده و دلچسبی آماده می شن. سالاد خوشمزه ای از اسفناج،

 

 

خیار، گوجه فرنگی و روغن زیتون مشکی و پنیر فتا می تونین جفت و جور کنین.نون جفت و جور شده از غلات کامل که غذای کلی رژیم مدیترانه ایه، استفاده کنین. نون و پاستای جفت و جور شده با غلات کامل پروتئین و مواد معدنی بیشتری داره و معمولا سالمتر از آرد سفیده

 

و موجب افزایش یهویی قند خون و بعد افت اون نمی شه. واسه طعم می تونین نون غلات کامل رو به روغن زیتون یا ارده کنجد (خمیر جفت و جور شده از دانه های کنجد) آغشته کنین.چربی از اون یه جور که واسه قلب ضرری نداره، بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ایه. چربیهای موجود در مغزهای گیاهی، زیتون و روغن زیتون مثل این چربیها هستن.

 

این چربیها (نه چربیهای اشباع شده و ترانس مثل روغنهایی که در غذاهای فراوری شده استفاده می شه) نه فقط طعم دار هستن بلکه به مقابله با بیماریا از دیابت گرفته تا سرطان، کمک می کنه. روغن زیتون و گردو رو در ترکیب با مواد طعم دهنده جور واجور می تونین به سس لذیذی تبدیل کرده و به رژیم غذایی خود اضافه کنین.

 

 

رژیم غذایی مدیترانه ای شما رو به نوع خاصی از غذا محدود نمی کنه بلکه شکلای جور واجور غذاهای فرانسوی، اسپانیایی، ترکی، مراکشی، یونانی، ایتالیایی و چیزای دیگه ای به جز اینا در اون هست. غذاهایی رو انتخاب کنین که محتوای گوشت قرمز و لبنیات پر چرب اون کم بوده و مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون و غلات کامل در اون گذاشته شده باشه.

 

اودیه ها و گیاهان معطر مدیترانه ای از جمله برگ بو، گشنیز، جعفری، رزماری، سیر، فلفل و دارچین طعم بسیار خوشاینده به غذای شما می بخشن و نیاز به نمک رو کم می کنن و علاوه بر اون فواید زیادی هم دارن. مثلا رزماری و گشنیز آنتی اکسیدانها و مواد مغذی دارن که با بیماریا مقابله می کنن.

 

از دستورات غذایی که از گیاهان معطر استفاده میکنن، بهره ببرین.غذاهای یونانی بیشتر ساده و سبک هستن. به عنوان یه غذای حاضری و سریع، می تونین از پنیر، زیتون و مغزهای گیاهی استفاده کنین.رژیم غذایی مدیترانه ای به شما اجازه میده بدون احساس گرسنگی غذاهای خوش طعم و مغذی بخورین.

 

 

این مواد غذایی به آهستگی گوارش پیدا میکنن پس مدت بیشتری سیر می مونید. وقتی هنگام گرسنگی مغزهای گیاهی، زیتون یا پنیرهای کم چرب می خورید، دیگه مشکلی دارین. پنیر فتا کم چرب تر از چداره اما با این حال خوش طعم و خوشمزه س.

 

شاید فکر می کنین با خوردن روغن زیتون و پنیر و مغزهای گیاهی، کاهش وزن هیچوقت اتفاق نمی افته اما اصول غذاهای مدیترانه ای (و روش آروم تر خوردن غذا) زودتر به شما احساس سیری و رضایت می بخشه که این به شما کمک می کنه رژیم لاغری خود رو ادامه بدین. فعالیتهای منظم فیزیکی واسه حفظ وزن سالم هم بخش مهمی از این سبک زندگیه.

 

هر چیزی که واسه قلبتون خوبه، حتما واسه مغزتون هم به درد بخور هستش. با این رژیم دیگه چربیهای بد و غذاهای فراوری شده که موجب التهاب می شن، نمی خورید بلکه به جای اون غذاهای پر از آنتی اکسیدانها مصرف می کنین که انتخاب خیلی بهتری واسه مغز هستن.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *