از ریزش موها چگونه جلوگیری کنیم | بیماری

: از ریزش موها چیجوری جلوگیری کنیم

:  

ریزش مو به مقدار طبیعی در هر کسی ممکنه اتفاق بیفته اما بعضی وقتا ریزش دائم و بیشتر از اندازه مو میتونه از علائم بیماریای جورواجور باشه. پس بهتره به این دقت کرده و از اون خیلی راحت نگذرید. در این مطلب شما رو با بعضی مسائل لازم در مورد از ریزش مو آشنا میکنیم.

کلی ترین دلایل ریزش مو چیه؟

ریزش مو ممکنه دلایل متفاوتی داشته باشه.آسیبای به وجود اومده به وسیله گرما سشوارها، اتوی مو ، ویو و هم اینکه رنگ کردن موها می تونه از دلایل کلی ریزش باشن. فشارهای عصبی یا استرس و هم اینکه رژیم غذایی هم جزو دلیلای اصلی ریزش مو به حساب میان. کمبود ویتامین و پروتئین باعث می شه مو فولیکولای خود رو از دست داده و ضعیف شه. دلایل متابولیکی هم می تونه از دلایل ریزش مو باشه. تیروئید نامتعادل یکی از اصلی ترین علل ریزش مو است.

ریزش مو چقدر ای طبیعیه؟

به طور طبیعی هر انسانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تار مو روی سرش داره. که روزانه ریزش بین ۳۰ تا ۵۰ عدد تار مو مشکلی ایجاد نمی کنه. اما اگه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تار مو در روز از دست بدین، باید به دکتر خود مراجعه کنین.

نوع مو میتونه در ریزش اون اثر داشته باشه؟

موهای فر بیشتر از موهای صاف تمایل به ریزش دارن. به خاطر اینکه بیشتر زنان موهای فر خود رو با اتو و سشوار صاف می کنن. که این به فولیکول مو آسیب میرسونه . گرما دادن موها باعث می شه که رطوبت موجود در اون گرفته شده و مو خشک و ترد و شکننده شه. موهای بلند انگار بیشتر از موهای کوتاه بریزه واسه اینکه جرم موی بلند بیشتره وریشه مو ضعیف تر می شه.

از کجا بفهمیم موهای سالمی داریم؟

بافت موی شما کلید شناسایی سلامت فولیکل موه. با به کار گیری دو یا چند آینه می تونین موهای پشت و مرکز سر رو امتحان کنین. به طور طبیعی یه برآمدگی روی سر افراد هست که به اون ورم اکسیپیتال می گن. این محل جاییه که باید تغییرات زمینه مو رو بررسی کنین. در این ناحیه مو نباید هیچ تغییری از خود نشون بده. اگه کیفیت موی بقیه نقاط سر – از نظر درخشندگی یا ضخامت – با این ناحیه همخوانی نداشت، با یه متخصص مشورت کنین. موها بین ۴ تا ۶ ماه موندگاری دارن پس اگه چیز ناخوشایندی اتفاق بیفته، شما تا شش ماه بعد هیچ اثری از اون مشاهده نمی کنین. یکی از راه های بررسی مو مشاهده ریشه موی ریخته شده. اگه دور و بر ریشه مو به شکل دایره حبابی شکل باشه نشون دهنده اینه که مو رشد خود رو کرده و ریزش اون طبیعیه.

علاوه بر نبود به کار گیری ابزارهایی چون اتو مو و سشوار ، چه کارای دیگری واسه جلوگیری از ریزش مو میشه انجام داد؟

همونطور که قبلا گفتیم کارکرد غده تیروئید در ریزش مو تاثیر داره. پزشکان پیشنهاد میکنن که از مصرف سویا دوری کنین. واسه اینکه مصرف سویا در بیشتر افراد روی جذب کارکرد تیروئید اثرات منفی از خود به جا میذاره.اما موثر ترین روش حفظ سلامت مو و جلوگیری از ریزش اون اینه که به اندازه کافی ویتامین B ویتامین آهن و پروتئین استفاده کنین .

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *