از زائونمایی مردان چه می‌دانید؟ | بیماری

مجله سیب سبز: آیین تولید مثل پنگوئنا در مستند «رژه پنگوئنا» که جایزه اسکار رو از اون خود کرد، چیزی مثل این بود: پنگوئن مادر روی تخم می شینه و اونو کم کم به زیر پای پدر می بردتا مسئولیت نگهداری از تخم رو به پدر بسپارد. بعد از اون واسه دو ماه، این پنگوئن پدره که روی تخم می خوابد و اونو از پرندگان درنده و سرمای قطب جنوب مراقبت می کنه. نتیجه مراقبت دو ماهه پنگوئن پدر اینه که اون نصف وزنش رو در این مدت از دست میده و سختیای زیادی رو تحمل می یند. پنگوئن پدر واقعا با مراقبت از همتای باردار خود اونو واسه نگهداری و حفظ بچه همراهی می یند. حالا در نظر بگیرین مردها در اینجور وضعیتی قرار بگیرن با این فرق یه به جای نگهداری از جنین، علائم بارداری و بارداری رو تجربه ینند. سندرمی یه تهوع و ویار بارداری رو واسه اونا داره.

سندرم هم بارداری چیه؟

زن باردار ممکنه با حالت تهوع، نوسانات خلقی، تحریک پذیری و فهرستی طولانی از مریضیای دوران بارداری درگیر باشه، حالا تصور کنین شریک زندگی این زن هم این حالات رو تجربه کنه. سندرم زائونمایی پدر، بارداری دلسوز، کرچ نشستن، هم بارداری و سندرم کوید اسمای جور واجور یه نوع اختلاله که در اون فردی نزدیک به مادر باردار، عموما شریک زندگی زن، بعضی از علائم و رفتارای مادر در نزدیکی زمان زایمون رو تجربه می کنه. این می تونه شامل تهوع، درد زایمون، افسردگی پس از زایمون و میل شدید به غذا باشه. اصطلاح کوید در اصل به سنت قرون وسطای باسک دلالت داره که در اون پدر، بین یا بدون این دست اون دست کردن بعد از تولد کودک به تختخواب میره و از درد زایمون شاکیه و به همون درمانی که معمولا زنان در دوران بارداری استفاده می کنن، نیاز داره.

چند نفر گرفتار هستن؟

این علائم در ماه سوم بارداری خانوم در آقایون بروز می کنه. البته برگشت این علائم هفته های پایانی منتهی به زایمونه. در سال ۲۰۰۷ مطالعه ای در انگلیس انجام شده که در اون ۲۸۲ نفر از کسائی که به زودی پدر می شدن، بررسی شدن. این مطالعه نشون داد بعضی از مردانی که همسران شون باردار هستن بعضی علائم بارداری مانند تهوع، سرگیجه، نوسانات هورمونی، درد پشت، گرفتگی، تحریک پذیری و حتی ویار دارن اما تعداد دقیق مردانی که اینجور تغییراتی رو تجربه می کنن درست مشخص نیس چون با وجود اینکه خیلی از مردان علائم ناچیز بارداری رو تجربه می کنن تنها درصد کمی به دنبال مراقبتای پزشکی هستن.

درمان چطوره؟

پزشکان و روانشناسان توافق دارن زن و شوهر باید بیشتر درباره آینده کودک خود صحبت کنن و واسه آرامش ترس مردان از احساس تبدیل شدن به پدر هر کاری بکنن. اونا باید مردان رو به گرفتن نقش فعال در دوران بارداری تشویق کنن. روانشناسان میگن رابطه بین زن و شوهرا در این مورد بسیار کلیدیه و هر کدوم از اونا باید خود رو آماده کنه که چیجوری می تونه تبدیل به پدر و مادر شه.

مطمئنا زندگی زوجی که صاحب بچه می شن تغییر می کنه و اونا باید یاد بگیرن که با اون کنار بیان. اگه کمک روانی یا پزشکی واسه این مسئله لازم باشه ، باید هرچه سریع تر عمل لازم انجام شه و درمان دارویی یا روانی هم در ادامه بررسی بشه. کارشناسان فکر می کنن موثرترین درمان اون هستش  که فرد احساس کنه نقشی فعال و حیاتی در این روند داره، مثلا بهتره با هم ورزش کرده و با دکتر درباره اون صحبت کنن.

سندرم هم بارداری در نقاط جور واجور دنیا

آدم شناسا و دیگه محققان به مدتا درباره آداب و رسوم تولد و پدر و مادر شدن در فرهنگای جور واجور سراسر جهان مطالعه کردن. براساس تحقیقات مردم شناسی در بعضی جوامع بومی واسه مردی که قراره پدر شه و این علائم رو داره مراسم خاصی برگزار می کردن. به طور مثال، وقتی که همسران این مردان در بستر زایمون بودن، مردانی که واسه قبیله چوراتی در آمریکای جنوبی بودن، ادای زنان در حال زایمون رو درمی آوردن و چند روزی در خونه استراحت می کردن. امروز هم سندرم هم بارداری یه تقلید مرد از بارداری زنه.

علائم سندرم هم بارداری چیه؟

بعضی از نشونه های فیزیکی مردانی که به سندرم هم بارداری گرفتار شده و در اوایل بارداری همسرشون اونو احساس می کنن شامل استفراغ، گرفتگی عضلات پا، تهوع و درد شکم است. البته بعضی نشونه های روانی هم در این افراد دیده شده : تحریک پذیری، احساس حسادت و اضطراب، استرس به وجود اومده به وسیله داشتن کودک آینده و نوسانات خلقی. یکی از علامتا همونجوریکه گفته شد می تونه حسادت مرد به توانایی زن در تولید مثل باشه؛ کاری که از عهده مرد برنمیاد.

بعضی بر این عقیده هستن که افزایش سطح استروژن ممکنه مسئول نوسانات خلقی و حالت تهوع باشه. در بعضی موارد پیشرفته، شکم پدر می تونه به اندازه یه زن ۷ ماهه باردار رشد کنه. هم اینکه در بعضی موارد گزارش شده مرد احساس حرکات جنین که به عنوان جادادن و روح بخشیدن شناخته شده رو تجربه می کنه.

همسر پریسلی هم  بارداره

شاید باور نکنین که این مریضی در میان زوجای مشهور هنری هم مبتلایانی داره. لیزا ماری پریسلی همسری داره که به این سندرم مبتلاست. اون میگه همسرش تموم علائم اونو داشته. اون فکر می کرد شکمش در حال بزرگ شدنه و اشتهایش فرق کرده طوریکه همسر لیزا حالت تهوع و حتی ویار رو هم تجربه کرده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *