از زبان جراح بینی بشنوید | بیماری

دکتر ابراهیم رزم پا گفت: تنفس از راه بینی ۲ تا ۳ ماه پس از جراحی بینی به دلیل التهاب شدید مخاط در مجاری هوایی دچار مشکل می شه، اما این مشکل کوتاه مدته. دوری از مصرف غذاهای جویدنی در روزای اول پس از عمل الزامیه و هنگام خواب هم زیر سر مریض باید بلند باشه.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: گچ بینی از جنس فایبرگلاسه و ۷ روز پس از عمل به وسیله دکتر ورداشته شده و بخیها کشیده می شن. مریض باید هنگام برداشتن گچ و کشیدن بخیها به دلیل کم درد احتمالی قبل از مراجعه به دکتر حموم کنه تا گچ صورت خیس بخوره و راحت تر ورداشته شه.

ایشون با اشاره به اینکه در روز دوم تامپونا از بینی به وسیله دکتر جراح خارج می شن و بینی باید پس از اون با سرم شست وشو شه، اعلام کرد: مریض باید از سرنگ پنج سی سی بدون سوزن اون استفاده کنه و اول سرم رو بکشه و در وضعیت وایس تاده یا خوابیده از کنار چسبا، سرم شست وشو رو به داخل بینی بریزه که انجام این کار در چند روز از نکات لازمه.

این متخصص گوش، گلو وبینی در ادامه اعلام کرد: هنگام شست وشو نباید فشاری به بینی وارد شه. پس یه تیکه از سرم شست وشو از سوراخای جلوی بینی خارج و یه تیکه از اونم از انتهای حلق وارد دهن می شه.

ایشون گفت: مصرف آنتی بیوتیک، مسکن در صورت درد، داروی ضد التهاب طبق دستور دکتر و استحمام مریض پس از مدت ۳ روز بعد از ترخیص از دستورهاییه که دکتر بعد از عمل جراحی بینی بهش یادآوری می کنه، اما خیس نشدن صورت و گچ بینی هنگام حموم الزامیه.

رزم پا با تاکید به اینکه بعضی از پزشکان واسه شست وشو از قطره های بینی استفاده می کنن که به دلیل حجم کم قطره ها این روش موثر نیس، اعلام کرد: پس از برداشتن گچ لازمه روی بینی چسب زده شه.

ایشون با اشاره به اینکه تعویض چسب بینی به صورت یه نوبت در هفته و هنگام شل شدن الزامیه، گفت: چسب بینی تا یه ماه پس از عمل در مطب به وسیله دکتر جراح شما هفته ای یه نوبت تعویض می شه. پیشنهاد می شه پس از عمل جراحی بینی تا شش هفته از عینک آفتابی استفاده نشه.

ایشون با تاکید بر اینکه چسب بینی باید پس از ۲ تا ۳ ماه بعد از عمل جراحی استفاده شه، اعلام کرد: پس از عمل جراحی بینی شدیدا متورم می شه و شکل پایانی اون پس از حدود یه سال به دست میاد، اما سرعت کاهش ورم در طول هفته ها و ماه های اول سریع تره. پس پس از ۳ ماه تقریبا ۸۰ درصد ورم بینی کم میشه.

ایشون گفت: در بعضی از موارد ورم بینی به صورت مورد انتظار کاهش پیدا نمی کنه که ممکنه دکتر پس از ۳ هفته بعد از عمل از تزریق موضعی آمپول تریامسینولون استفاده کنه که به کار گیری این آمپول واسه بینیای گوشتی یا بینیایی که بین عمل خیلی کوچیک شدن، می تونه به درد بخور باشه.

رزم پا در آخر گفت: این بیماران می تونن پس از سه تا شش هفته پس از عمل ورزشای سبک بکنن و انجام ورزشای سنگین هم پس از ۸ تا ۱۲ هفته مشکلی رو واسه بیماران ایجاد نمی کنه

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *