از زرشک پلویی و آبگیری چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از زرشک پلویی و آبگیری چه میدونید؟

از زرشک پلویی و آبگیری چه میدونید؟

تغذیه

زرشک که در گروه میوه ها قرار گرفته، شکلای جور واجور مختلفی داره. دو گونه زرشک پلویی و زرشک آبی در ایران معروفه.

زرشک پلویی دو نوع دانه اناری و پفکی داره که از مرغوب ترین شکلای جور واجور زرشک بی دانه هستن و در ایران و بقیه نقاط جهان شناخته شدن.

زرشک آبگیری یا مشکی، یه جور زرشک آبیه که واسه جفت و جور آب زرشک کاربرد داره و نسبت به زرشکای دانه اناری و پفکی از نظر مرغوبیت در درجه پایین تری قرار داره، ولی فایده های درمانی و تغذیه ای برابری داره و کارشناسان طب ایرونی و نوین مصرف اونو پیشنهاد کردن.

الان، زرشک پفکی به عنوان مرغوب ترین نوع زرشک در ایران شناخته شده و مقادیر خیلی از اون به کشورای دیگه صادر می شه. زرشک دانه اناری بیشتر طعم و بویی مثل خاک داره، اما به دلیل کیفیت رنگی و مزه ملسی که داره، واسه تزئین غذا استفاده می شه.

چیزی که باید بدونین

از دیدگاه طب ایرونی، زرشک طبع سرد و خشکی داره.

یکی از بهترین ترکیبات موجود در زرشک ویتامین B فراوون اون هستش که می تونه مشکلات عصبی و حتی خشونت رو بهتر کنه.

مهم ترین خاصیت زرشک، ویتامین C اون هستش که می تونه مقاومت بدن رو در برابر بیماریا مخصوصا بیماریای عفونی و سرماخوردگی بالا ببره.

نوع بی دانه زرشک پلویی که بیشتر در نواحی خراسان می رید، به عنوان یه میوه تقویت کننده کبد، قلب، معده و تصفیه کننده خون به صورت پخته همراه برنج به صورت زرشک پلو مصرف می شه.

کارشناسان طب ایرونی مصرف زرشک رو به خانمایی که دوره یائسگی اونا نزدیکه و اونایی که مشکلات رحمی دارن، پیشنهاد کردن.

براساس یافته های پژوهشی، زرشک آبی باعث فعال شدن کانال کلسیم در قلب شده و با تنظیم ریتم قلب به بهتر شدن مشکل قلبی کمک می کنه.

گزارش شده، بربرین یکی از ترکیبات موجود در زرشک، کلسترول رو با سازوکاری متفاوت از سازوکار داروهای استاتینی کم می کنه و اگه استاتین و عصاره زرشک با هم استفاده شن، سطح کلسترول بهتر کنترل می شه.

بربرین موجود در زرشک، عملکردی مثل متفورمین (داروی کاهنده قند خون) داره. گزارش شده در بیماران دیابتی نوع ۲، حساسیت به انسولین با این ترکیب زیاد شده.

به گفته محققان، عصاره آبی زرشک اندازه فشار خون بیماران گرفتار به فشار خون متوسط رو با باز شدن رگا کم می کنه و با فعالیت فیتوشیمیایی و آنتی اکسیدانی بالا باعث کاهش وزن بیماران گرفتار به کبد چرب غیرالکلی می شه و می تونه به بهتر شدن علائم و مشکلات مریضی کبد چرب کمک کنه.

التهاب ازجمله مشکلات شایع خیلی از مریضی هاست که موجب ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می شه. به گفته محققان، عصاره زرشک علاوه بر اثر ضدالتهابی در التهابات زیاد و طولانی، خاصیت ضددرد هم داره.

اثر بازدارندگی عصاره زرشک بر رشد سلولای سرطانی سینه و ریه گزارش شده که این عصاره می تونه باعث مرگ سلولای سرطانی شه و فعالیت آنتی اکسیدانی اونم می تونه نقش مهمی در کشتن سلولای سرطانی و حفاظت از سلولای نرمال داشته باشه.

زرشک عوارضی هم داره و چون بسیار سرد، قابض و نفاخه، واسه مبتلایان قولنج روده، معده و کلیه و مزاجای سرد محدودیت مصرف داره.جام جم

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *