از زنان عذرخواهی کنید تا سکته نکنند | بیماری

: یافته های یه مطالعه نشون میده که زنان در مقایسه با مردان بیشتر معذرت خواهی می کنن. 

وقتی اشتباهی بین زن و شوهر صورت میگیره، معمولا زنان زودتر از مردان عذر خواهی می کنن. شاید گفتن جمله « منو ببخش» یا « معذرت می خوام» از جملاتیه که مردان کمتر ازش استفاده می کنن.

یافته های یه مطالعه نشون میده که زنان در مقایسه با مردان بیشتر معذرت خواهی می کنن. زنان در روبرو شدن با برخوردهای توهین آمیز، آستانه تحمل پایین تری دارن و به خاطر همین مجبور می شن بیشتر معذرت خواهی کنن. هم اینکه محققان فکر می کنن، مردان کمتر تمایل به اینجور کاری دارن چون بیشتر حس می کنن، فردی که معذرت خواهی می کنه در موضع پایین تری قرار میگیره. آقایون ممکنه به دلیل ترس از اعتراف به اشتباه خود، کمتر میلی به معذرت خواهی کردن داشته باشن.

 

به چه دلیل باید مردان از همسرشون معذرت خواهی کنن؟

از زنان معذرت خواهی کنین تا سکته نکنن

شاید گفتن کلمه متاسفم سخت ترین کار واسه مردان باشه ، تحقیقات نشون میده معذرت خواهی کردن از زنان می تونه سلامت اونا رو بهتر کنه. زنائی که در قبال رفتار بی دابانه یا آزاردهنده بقیه معذرت خواهی دریافت نمی کنن، فشار خونشون بالا میره و این موضوع می تونه خطر دچار شدن به حمله قلبی و سکته رو در اونا زیاد کنه. برخلاف مردان که پس از شنیدن اقرار به اشتباه بقیه، فشارشان بالا میره و بیشتر تههیج می شن. کلا، زنان بعد از شنیدن معذرت خواهی سریع تر آروم می شن ، در حالی که مردان برعکس زنان بیشتر برآشفته می شن.

 

معذرت خواهی کردن رو یاد بگیریم

اشتباهاتی که از نظر عاطفی در روابط خود مرتکب میشیم بیشتر اثرات ماندگارتر و زیان بیاری بر روابط ما با بقیه میذاره. این خطاها کم کم روی هم انباشته می شه و بعد از چند سال، رابطه ما رو با بقیه سرد می کنه و حتی می تونه موجب قطع رابطه با اونا شه.پس قوانین یه معذرت خواهی رو یاد بگیریم.

 

معذرت خواهی با روشی درست

هر معذرت خواهی شامل دو بخشه : ۱- معذرت خواهی، ۲ – جواب اون. واسه اینکه معذرت خواهی موثر واقع شه، باید به طور کامل و درست بیان شه، مورد تفکر قرار گیرد و در آخر به اون جواب داده شه.
وقتی کسی دیگری رو آزرده می سازه و بعد به روشی سطحی معذرت خواهی می کنه و معذرت خواهی اون موردقبول هم واقع می شه، علاوه بر اینکه مشکل حل نمی شه، ممکنه اثرات زیان بار اون واسه همیشه بمونه و در دراز مدت، رابطه رو به طرف قهقرا بکشونه و این نوع معذرت خواهی، هیچ نتیجه مثبت و سازنده ای به بار نیاورد. پس پذیرش معذرت خواهی نباید به سرعت و بدون تامل و تفکر انجام بشه.

 

 

اشتباه به طور کامل مشخص شه

معذرت خواهی وقتی موثر واقع می شه که عمل اشتباه فرد در اون به طور کامل مشخص شه. بعضی وقتا مردم به خاطر عملی که خیلی مشکل آفرین نبوده به معذرت خواهی می پردازن و عامل اصلی ناراحتی رو فراموش میکنن. لازمه هر مشکلی دقیقا و با موشکافی مورد تحلیل قرار گیرد تا معذرت خواهی به خاطر اصل عمل (نه ظاهر اون) انجام شه.

 

 

از تاثیر اشتباه تون خبردار شین

موقع معذرت خواهی از عمل اشتباه خود، باید از شدت تاثیر اون بر بقیه بدونیم. اگه اندازه ناراحتی و ناراحتی ادما از کارکرد بقیه رو به سه بخش «ناچیز، متوسط و شدید» تقسیم کنیم، لازمه اندازه معذرت خواهی ما دقیقا متناسب با اندازه یا درجه ناراحتی طرف مقابل باشه.

 

این اشتباهات رو در زمان معذرت خواهی مرتکب نشید

به یه معذرت خواهی لفظی ساده اکتفا نکنین

به کار بردن کلماتی مانند «ببخشین»، «معذرت می خوام» یا «وای؛ اشتباه کردم» و چیزای دیگه ای به جز اینا، اصلا معذرت خواهی واقعی به حساب نمیاد. این نوع عذرخواهیا شاید در وقتی که ناخواسته به کسی تنه می زنیم یا به میان حرف کسی می پریم به درد بخور ثمر باشه اما اگه احساسات فردی رو شدیدا جریحه دار کردیم، اصلا موثر نیستن.

 

سریع نبخشید

سریع بخشیدن افراد، دقیقا به همون اندازه خطرناکه که نبخشیدنشان، چون اگه معذرت خواهی بقیه رو بدون هیچ واکنشی فورا قبول کنین در روابط عاطفی خود با اون به هیچ تغییر مثبت یا بهبود عاطفی دست پیدا نمیکنید. اون آرومه. انتخاب با شماس و هیچ اجباری در کار نیس. اگه فکر می کنین معذرت خواهی اون از صمیم دل و واقعی نیس، اونو رد کنین.

 

مردونه معذرت خواهی کنین

در اتفاقات مهم ناتوانی در معذرت خواهی ممکنه به همه روابط مون آسیب بزنه، چه روابط کاری و چه شخصی. اینکه یاد بگیرین چیجوری به درستی معذرت خواهی کنین، قدمی مهم در عاقل شدن تونه. بعضی وقتا غرور، شرم و خشم نمی ذاره جمله «معذرت می خوام» بر زبونمون جاری شه. هممون بعضی وقتا اشتباه می کنیم. باید نواقص خود رو جزء بخشی از زندگی خود قبول کنیم. سرکوب نکردن اون، شما رو از بقیه دور می کنه و قبول کردن اون به رشد فکری شما کمک می کنه.

 

 

کارایی که می تونین انجام بدین

اگه نمی تونین به زبون بیارین، بنویسین

بعضی وقتا غرور یا خجالت اجازه نمی ده از کسی معذرت خواهی کنین. بعضی وقتا یه یادداشت و یا نامه بهتر از حرف زدنه چون باعث می شه بتونین همه احساساتتون رو بدون اینکه حرفهایتون رو از یاد ببرین بگید.

 

در صورت ضرورت از شوخ طبعی استفاده کنین

بعضی شوخیا، اگه درست باشن، می تونه فشار موجود رو شکسته و باعث خنده هر دو شما شه. البته دقت کنین که گفتیم شوخی که درست و مناسب باشه، اگه به همسرتون خیانت کرده باشین، دیگه نمی تونین درمورد اون جوک بسازین و بخندین.

 

یه معذرت خواهی بدون جدیت بدتر از معذرت خواهی نکردنه

ناراحتی و عصبانیت فرد از شما با این رفتار بیشتر می شه. بگید که فهمیدین به چه دلیل اشتباه کردین.

 

 

وقتی می خواین معذرت خواهی کنین، کارتون رو توجیه نکنین و بهونه نیارین

این کار ارزش و جدیت اعتراف و معذرت خواهی شما رو نابود می کنه. هیچ «اما» و «اگه»ی در جملات خود به کار نبرین.

 

و در آخر اینکه معتقد شید که جبران می کنین

این یه قسمت بسیار مهم از روند عذرخواهیه. باید راه هایی واسه جبران اشتباهی که مرتکب شدین، پیشنهاد بدین. از حل کردن مشکلی که بوجود آورده اید، افسوس نکنین.

 

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *