عنوان کامل پایان نامه :

 ارتباط بین هزینه سرمایه و شفافیت سود بانکهای  پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه 

.

ریسک

ریسک یک مفهوم می باشد مفهومی که از سالیان دور در زندگی بشری قد عَلَم کرده‌می باشد. زمانی که بشر غارنشین به دنبال شکار از غار خارج می‌گردید ریسک می‌نمود و زندگی خود رو به خطر می‌انداخت. بشر امروزی نیز پایش را از خانه بیرون می‌گذارد، به محل کارش می‌رود و سفر می کند ریسک می کند با این حال مفهوم ریسک در ذهن بسیاری از بشر‌ها به معنای مالی آن به کار می‌رود. ریسک مالی یعنی اینکه پول را در راهی بکار ببرند که احتمال از دست دادن آن وجود‌ داشته‌باشد با این حال ریسک در مورد هر چیزی که به کار رود این مفهوم را می‌رساند که احتمال یا تهدید از دست دادن آن چیزوجود دارد خوش سیما،1391). البته ریسک به گونه مطلق همیشه به معنای از دست دادن نیست. در تئوری بازار و سرمایه‌گذاری ریسک تنها یک مقیاس برای ناسازگاری نتایج پیش‌آمده می باشد. بیمه یک مثال کلاسیک از سرمایه‌گذاری می باشد که ریسک تولید می کند. خریداران مبلغی به عنوان ضمانت می‌پردازند تا از آنها در برابر از دست دادن کالایشان محافظت کنند. به سخن دیگر، عدم اطمینان از نتایج یک اقدام و قرار گرفتن در معرض این نامعلومی‌ها از مهم‌ترین مؤلفه‌های تشکیل‌دهنده انواع ریسک‌ها می‌باشد) خوش سیما،1391).

 

1-6-2-3 کارایی

کارایی مفهومی می باشد که هزینه منابع صرف شده در فرآیند کسب هدف را ارزیابی می کند. به این شکل که مقایسه خروجی‌ها بدست آمده با ورودی‌های مصرف شده اندازه کارایی را مشخص می کند. برای سنجش کارایی هزینه تأمین منابع انسانی، هزینه بهره گیری از تجهیزات، نگهداری تسهیلات و نرخ بازگشت سرمایه و نظایر آن مورد ملاحظه قرار می‌گیرد(رضائیان،‌1386).

اندازه گیری کارایی :به گونه متعارف سطح عملکرد شرکت را با ابزار های مالی  اندازه گیری می گردد. بعضی از این ابزارها عبارتند از  نسبت های حسابداری مثل نرخ بازدهی، حاشیه های سود، جریان نقدی و غیره. ارقام مالی این مزیت را دارند که واقعی و صریح هستند. اما  امروزه بسیاری از مدیران عقیده دارند که سیستم اندازه گیری مالی سنتی به اندازه کافی مناسب نیست.

 

1-7 تعاریف عملیاتی متغیر­های ­پژوهش

1-7-1 سرمایه

سرمایه‌گذاری عبارتست ازعدم بهره گیری از منابع در زمان حال و به جریان اقتصادی انداختن آن به امید به‌دست‌آوردن منابع جدید در آینده که منابع جدید از منابع فعلی دارای ارزش بیشتری می‌باشد.[1]

   1http://yektasad.com

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-4-1 هدف کلی پژوهش

مطالعه  ارتباط بین هزینه سرمایه و شفافیت سود  بانکهای  پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

  • اهداف ویژه پژوهش
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • تعیین ارتباط بین سرمایه و ریسک در بانک ها

–  تعیین ارتباط بین سرمایه و بازده در بانک ها

–  تعیین ارتباط بین ریسک و بازده در بانک ها

  • اهداف کاربردی پژوهش

– ارائه رهنمودهای عملی و کاربردی در شفافیت سود و لزوم در نظر داشتن هزینه سرمایه

– کلیه اساتید و پژوهشگران جهت الگوی برای پژوهش های آتی

– مسئولین مالی و حسابداری سازما­ن­ها به عنوان یک مبناء

– سرمایه­گذاران بورس جهت تحلیل بهتر سهام بانک‌ها

پایان نامه ارتباط بین هزینه سرمایه و شفافیت سود بانکهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه ارتباط بین هزینه سرمایه و شفافیت سود بانکهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری